Jak využít rozšířenou realitu (AR) pro své kampaně

6. 2. 2024 | redakce
U jakého reklamního formátu tráví lidé nejvíce času? Dle zkušeností Vojtěcha Lamberta dokážou kampaně na Facebooku a Instagramu s AR filtry přikovat lidi k obrazovce na 2x delší čas (22 vteřin) než TV spoty. Zjistěte, v čem je jejich kouzlo a jak můžete jako marketéři augmentovanou realitu využít.

Zdroj: DALL-E 3, repro Marketing Journal

Rozšířená realita (Augmented Reality – AR) je dnes velmi oblíbeným nástrojem marketérů a tvůrců digitálního obsahu. Jedná se o doplnění skutečného obrazu digitálním prvkem, ten může být klidně grafický nebo i textový. Z výsledků je patrné, že právě AR výrazně dominuje nad často probíranou virtuální realitou (VR). Proč tomu tak je? Jak AR využít v kampaních? To vše prozradil na nedávném Czech Internet Forum (CIF) Vojtěch Lambert, CEO agentury LCG New Media.

AR není jen doménou firemních profilů, AR filtry na sociálních sítích používá velká část uživatelů. Jedná se o interaktivní digitální vrstvy, které obohacují naši zkušenost tím, že přidávají virtuální prvky do reálného světa.

 

Výsledky ukazují že AR využívá 1,73 miliard uživatelů na světě, tedy zhruba každý pátý obyvatel této planety. V souboji s čistě virtuálními prvky vítězí AR o 30 %, což je patrné i z následujícího grafu. „Lidé jsou zkrátka hračičky, co raději přetváří a upravují skutečnost oproti vytváření něčeho zcela nového,“ uvedl Vojtech Lambert.

Při zaměření na uživatele mobilních zařízení do 35 let se ovšem dostáváme na 35 % celkové americké populace, tedy každého třetího člověk do 35 let, co používá telefon. A to už je hodně velký důvod AR neignorovat, ale naopak ho integrovat do kampaní a využít h A na co konkrétně? „Primárně lze AR na sociálních sítích využít pro zlepšení brand awareness, dále umí představit vlastnosti produktů (product knowledge) a v neposlední řadě díky AR zvýšíte dosahy a imprese. Sekundární jsou pak prokliky a konverze. AR je tedy velmi silné pro fáze SEE + THINK, okrajově pro DO,“ vysvětlil Lambert

Vojtěch Lambert na CIF2023. Zdroj: Internet Info

 

Jaký je pak dopad na sociálních sítích? U Instagramu a Facebook lze zasáhnout uživatele napříč věkovými kategoriemi pomocí filtrů rozšiřujících realitu. Využít je lze při následujících aktivitách:

    • losování a zobrazení výsledného produktu, případně následná animace

    • zobrazení a trackování 3D modelu v prostoru, na obličeji apod.

    • změna pozadí za člověkem, částicové efekty – déšť, oheň atd.

    • catching game – chytání objektů např. částmi těla

    • zobrazení a trackování textury v prostoru, na obličeji, na těle apod

    • podněty – např. mrknutí, otevření pusy, úklon hlavy, zamávání apod.

 

U Snapchatu je třeba počítat se zacílením především na mladší generaci do 24 let. AR tam lze využít především v rámci tzv. Snap Lens.

 

„V rámci naší agentury jsme rozšířenou realitu testovali hned při několika kampaních a v porovnání s ostatními marketingovými prvky – video v TV a na YouTube, Social Media, OOH, press, bannery aj. – vychází AR filtry jasně na prvním místě, co se týče času, který uživatelé reklamě věnují, prozradil Lambert a doplnil své poznatky následujícím grafem.

Zapojením AR vám může dát vyšší čas strávený s vaší značkou u uživatelů, tedy i vyšší ad recall a brand lift. Dále se vám bude dařit lépe zapojit publikum do diskuzí i do interakce s vaší značkou a v neposlední řadě zlepšíte uživatelské zkušenosti s brandem. A to jsou poměrně pádné důvody pro to interaktivní AR prvky ze sociálních médiích neignorovat a zapojit je i do vlastních kampaní.  

Zdroje fotografií: Internet Info, prezentace Vojtěcha Lamberta

 

 

Kam dál? 


Čestmír Strakatý na Czech Internet Forum 2023. Zdroj: Internet Info

Přečtěte si také další reportáž z akce Czech Internet Forum, konkrétně z vystoupení jednoho z nejúspěšnějších podcasterů dneška: 

Čestmír Strakatý na CIF 2023: jen Dušek a Prchal pomohli k akvizici předplatitelů, ostatní kontroverzní osobnosti nefungují


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: