Jeden z partnerů Českého olympijského týmu končí. Nelíbí se mu, že Rusko bude mít na OH v Paříži své zástupce
Zdroj: olympijskytym.cz
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v pátek 8. prosince rozhodl, že se někteří ruští a běloruští sportovci budou moct účastnit olympijských her v Paříži pod neutrální vlajkou. Argumentuje přitom tím, že je dle něj nutné oddělit sport od politiky. Stanovisko Českého olympijského výboru (ČOV) bylo opačné. Už teď je ovšem jasné, že žádný bojkot české účasti nehrozí. Ostatně na to nemá ani ČOV pravomoci. Už nyní se ale ukazuje, že tato situace se nemusí líbit jeho sponzorům a partnerům. Jako první odchází realitní společnost CPI Property Group.
V tiskové zprávě uvedl její výkonný ředitel Zdeněk Havelka:
„Od začátku ozbrojeného konfliktu jsme jednoznačně a zcela jasně odmítali jakoukoliv možnost účasti sportovců Ruska a Běloruska na OH v Paříži, a to i za cenu bojkotu her. Pátečním rozhodnutím MOV se naplnily naše nejčernější obavy. Hry v Paříži poslouží jako platforma pro ruskou propagandu.“
CPI Property Group dosud byla jedním z 5 oficiálních partnerů Českého olympijského týmu, přičemž se mezi ně počítala i jeho obchodní centra Olympia v Plzni, Mladé Boleslavi a Teplicích. „Všechny zmíněné značky spolupráci ukončí bezprostředně dle možností smluvních podmínek, zároveň skupina okamžitě požádá ČOV o stažení všech svých symbolů a log z oficiálních materiálů hnutí, a to včetně všech forem prezentací a aktivit směřujících k olympijským hrám v Paříži 2024,“ oznámila společnost.
CPI property Group byla partnerem ČOV pro letní olympijské hry 2021 v Tokiu a zimní olympiádu 2022 v Pekingu. Vzájemná spolupráce odstartovala v červnu 2021, kdy společnost uvedla, že ČOV přispěje 5 až 30 miliony korun za čtyřletý cyklus.
Z hlediska hierarchie firem podporujících ČOV patřila do druhého „partnerského sledu“. Generálními sponzory jsou čtyři značky Toyota, Sazka, Fosfa a Skupina ČEZ.
ČOV je v celé situaci nevinně a také to nyní zdůrazňuje. Dnes v tiskové zprávě uvedl:
„O našem názoru jsme mnohokrát informovali Mezinárodní olympijský výbor. Každý, kdo toto téma v Lausanne řeší, náš postoj zná. V diplomatické rovině jsme jednali také prostřednictvím nezávislé expertní skupiny, která navrhla doporučení pro neúčast Rusů na OH. Zprostředkovali jsme setkání jejích zástupců se zástupci Mezinárodního olympijského výboru. Jsme přesvědčení, že na sportovně-diplomatické úrovni jsme udělali vše, co bylo v našich silách a možnostech.
O umožnění startu neutrálních individuálních sportovců s ruským a běloruským pasem rozhodl Výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru, ve kterém Česko nemá zástupce. O finální účasti jednotlivých sportovců bude rozhodovat Mezinárodní olympijský výbor. Na tyto kroky nemáme bohužel vliv.
Postoj společnosti CPI Property Group známe již delší dobu, přesto je pro nás oznámení o ukončení spolupráce prostřednictvím tiskové zprávy překvapivé. Jakmile obdržíme oficiální komunikaci, budeme vše řešit dle smluvních podmínek. Zároveň velmi děkujeme za podporu všem partnerům, kteří stojí za českými olympioniky a sportem i ve složitých situacích, jako byla covidová pandemie nebo ta nynější.“
Zdroj: X / @pilsnerurquell
Bojkot ze strany českých sportovců není očekávatelný. Není ale vyloučeno, že by se mohl přidat k CPI Property Group někdo ze sponzorů či partnerů. Dle předchozích veřejných pozic by k tomu mohla mít nejblíže značka Pilsner Urquell, která je partnerem Českého olympijského týmu nepřetržitě od roku 2001 a do roku 2024 je v pozici oficiálního partnera. Právě tato značka se již v minulosti jasně vymezila proti agresorovi ve válce na Ukrajině, a navíc přestala vyvážet své produkty do Ruska a Běloruska.