Marku Zuckerbergovi se záhadně ztratily jeho příspěvky za celé roky
Mark Zuckerberg nevypouští na své modrobílé království žádné opilecké fotografie. Většina příspěvků se týká právě vývoje Facebooku, jeho úspěchů či dalších kroků. O to zvláštnější je, že CEO vlastní společnosti přišel o roky příspěvků. Z největší sociální sítě světa jednoduše zmizely.
Upozornil na to portál Business Insider a zeptal se pochopitelně v Menlo Parku, jestli o tom ví a co to má znamenat. „Před několika lety byly některé Markovy příspěvky omylem smazány. Obnovit je by vyžadovalo velké množství práce bez zaručeného výsledku, takže jsem to nedělali," sdělil mluvčí Facebooku s tím, že zásadní novinky společnosti se stejně nachází v jejich online tiskovém středisku Facebook Newsroom.
Příspěvky zmizely zejména za roky 2007 až 2008, některé jsou novějšího data. Média, včetně Marketing Journalu, při nových akvizicích a zásadních předělech Facebooku Zuckerbergova oznámení do svých článků ráda přidávají. Linky na mnohé z nich ale už nefungují a týká se to třeba i toho, v němž Mark Zuckerberg s radostí sděloval světu nákup Instagramu. Mimo jiné v příspěvku stálo, že jsou odhodlání budovat Instagram a pomoci jeho růstu jako nezávislé entitě. Což je pochopitelně zcela v rozporu s nedávno představeným plánem Facebook, Instragram a WhatsApp do sebe integrovat.
Zmizel i příspěvek z roku 2013, který tehdy Zuckerberg věnoval vrchnímu kuchaři jejich ústředí v Menlo Parku. Josef Desimone totiž tehdy tragicky zahynul při motocyklové havárii. Party na jeho počest v místě Desimonova působiště se pak zvrhla, když se truchlení některých pozvaných změnilo ve rvačky.
Mimochodem mluvčí odkazuje na Facebook Newsroom, kde má být vše důležité zachováno. Po jeho redesignu před 3 lety se v něm hůře vyhledává a veškerý obsah, včetně všech veřejných oznámení Marka Zuckerberga, v něm nenajdete.
Zuckerbergovy se dříve „ztratily" i zprávy
Není to poprvé, co se dříve vyřčené ze strany nejvyššího Facebooku náhle ztratilo. V roce 2016 se po prezidentských volbách v USA rozepsal Mark Zuckerberg o fake news na jeho platformě ve dvou příspěvcích, aby později oba zmizely. Až po dotazech médiích, co se stalo, byly opět nahozeny s vysvětlením, že šlo o technické potíže. Jeden z nich můžete najít níže.
V roce 2018 Techcrunch upozornil na to, že lidem, kteří měli s Markem Zuckerbergem konverzaci na Facebooku, se ztrácí jeho zprávy. Jakoby nikdy neexistovaly. Připomínáme, že v té době uživatelé neměly možnost tímto způsobem zprávy smazat.
Reakce Facebooku se odvolávala na změněnou politiku zpráv jejich vedení:
„Poté, co byly v roce 2014 hacknuty e-maily Sony Pictures, udělali jsme řadu změn pro ochranu komunikace našeho vedení. Ty zahrnovaly omezení retenční doby Markových zpráv v Messengeru. Učinili jsme tak v plném souladu s našimi právními závazky k zachování zpráv."
Později se objevily další informace, že tyto zprávy mizely také selektivně.
Krize důvěry
Nesnažíme se říct, že Zuckerberg nemůže být mezi uživateli jeho vlastní sociální sítě rovnější z rovných. Ostatně nikdo se nepozastavuje nad tím, že už dlouhá léta si nemůžete přidat Zuckerberga do přátel. Tlačítko to umožňující u jeho profilu prostě není.
Opakované příklady utajených úprav facebookové historie jejího zakladatele prostě jen nepřidávají na důvěře v to, že se tak děje jen tak, z důvodů technických potíží nebo jako bezpečností opatření. Ostatně Mark Zuckerberg v posledních dvou letech vyprávěl příběhy o největším důrazu na zabezpečení uživatelských dat, aby v posledních týdnech vyšlo najevo, že hesla k stovkám milionům uživatelských účtů ležela nezašifrovaná na interním serveru Facebooku. Důvěru v transparentnost Facebooku a jeho důraz na ochranu dat uživatelů může mít poté jen blázen.
Tip redakce
“I don’t think Facebook is a monopoly”#MarkZuckerberg #Zuckerbergtestimony pic.twitter.com/cMa4XYegk3
Loňské slyšení Marka Zuckerberga před senátním výborem amerického Kongresu nepřineslo žádný zásadní posun v pochopení kauzy Cambridge Analytica. Dalo ale vzniknout neuvěřitelnému množství memů. Podívejte se na ty nejlepší.