Michal Schindler na WebTop100: Přesná čísla při vyhodnocování obsahu? Mýtus!

15. 12. 2020 | Eva Dragulová
V online prostředí si můžeme doměřit skoro všechno. Jenže jsou takové výsledky měření relevantní bez patřičného kontextu? A dá se z nich vůbec spolehlivě vyčíst úspěch obsahové strategie? Nad tím se zamyslel ve své přednášce na WebTop100 kreativec Michal Schindler.

Michal Schindler z Creative Docku není v marketingu žádný „bažant“. Tvorbou obsahu se zabývá spoustu let. Dříve pracoval pro firmu Vodafone a stál za jejím úspěšným firemním časopisem ČILICHILI. Schindler se na konferenci WebTop100 nechal slyšet, že „vše okolo contentu opravdu není zábava“, jak si hodně lidí myslí. Důležité je mít co říct a strategicky si to rozfázovat a promyslet to. 

Řekni, jaká ta čísla jsou?

Excelové tabulky, nekonečné data sheety, koláčové grafy… Všechno opatřit parametry a měřit, měřit a měřit. My z marketingu se nedočkavostí třeseme, až někdo uvidí naši reklamu, Michal ve své přednášce však podotkl, že většinu lidí to zase až tolik nezajímá. Lidská vnímavost má zpoždění. Takže očekávat, že po spuštění kampaně dostaneme okamžité výsledky, je trochu bláhové.

Offline prostředí mělo svá specifika, rozhodně nám nenabízelo tolik čísel a tabulek, například po vydání časopisu se tým až zpětně a se zpožděním dle výsledků dozvěděl, jaký úspěch mělo číslo na stáncích.

Online přinesl přesné měření. Je posedlý čísly, kampaně se upravují ze dne na den dle potřeby. Všechno probíhá rychloobrátkově, není čas ztrácet čas. A to má své výhody, ale také nevýhody v podobě rychlých úsudků.

Jaký je hlavní cíl dobře nastavené obsahové strategie?

 

Obsah má primárně upoutat pozornost. Nemusí být 100 % času zábavný, ale když nudí, tak to k vytouženému cíli nevede.  

Michal Schindler se s účastníky konference podělil o zásadní poznatek, na který občas některé značky zapomínají: 

„Abyste mohli dělat dobrý content, musíte mít co říct! Content je o NĚČEM.“

A dle Schindlera je to vidět i na sociálních sítích, kde dle něj většina brandů nemá co říct. „...Stačí se podívat na libovolnou značku – ale ne na počet fanoušků nebo četnost příspěvků, ale primárně na interakce s návštěvníky. Z toho jasně vidíte, které profily žijí a které jsou jenom chcíplá výloha,” vysvětluje.

Michal zakončil svou úvahu slovy, že není povinné mít super Facebook. Ale pokud ho firma chce mít dobrý, nestačí jen promovat nezáživný obsah. Je to škoda energie a peněz.

Zároveň varoval před tím, že jestli chcete dělat content levně a jen proto, aby byl, je lepší peníze investovat třeba do dobrých produktových letáků. Pokud se firma nesnaží dělat obsah dobře, je to k ničemu. 

„Nemá cenu chovat dostihové koně a pak s nimi orat pole. Než dělat mizerný obsah plný produktů a prodejních argumentů, je lepší ty peníze investovat do skutečných prodejních materiálů. Herdek dělat poutavé a jasné produktové listy pro obchodníky nebo pěkný katalog taky neni žádná ostuda. I to je umění.”

Dobrý obsah totiž vyžaduje pečlivou přípravu a plán. Content je dlouhodobá strategie. Nedá se u něj počítat s tím, že uděláte jednu kampaň a budete z jejích výsledků žít třeba půl roku.

Najděte, co lidi zajímá

Podle Michala Schindlera lidé často žijí v domnění, že content je jen obsahový blog, kam se dávají články, které vysvětlují proč a co děláme. Obsah však může být mnohem více, pohlcuje ATL a BTL. Patří třeba i na sítě. Je na Facebooku, Instagramu, Tik Toku… Dnes už obsah dělají všichni a problém je v tom, že je to často jako přes kopírák. Dříve byl problém v tom, že obsah značky tolik neřešily, dnes jej řeší hodně, ale často se vzájemně až „nezdravě“ inspirují.

„Každý obsah jde zajímavě sdílet, vytvářet a zajímavě podat. Důkazem můžou být instagramový profily firem, co vyráběj nějakou heavy mašinérii. Mají statisíce fanoušků a jenom tam fotí bagry,“ vysvětluje Michal Schindler. My přidáváme ukázku obsahové série od značky Caterpillar, která s pomocí svých bagrů a augmentované reality přišla s novodobým ztvárněním hry Pac-Man. 



Je to jen jedna z mnoha jeho bláznivých obsahových sérií. Zde si o tom můžete případně přečíst více v našem dřívějším článku

Schválně, jedna otázka na vás! 

Dokázali byste si tipnout, který časopis před 15 lety bořil příčky čtenosti v Británii?

Šlo o titul, který vydávala britská armáda. Jednalo se o časopis informující čtenáře o motorech tanků a taktických zbraních. Zní vám to jako nuda? Čtenáři ho milovali. 

Sdílejte tento článek:
Podobné články: