Rapem proti mozkové příhodě. MC Gey natočil píseň o tom, jak ji včas rozpoznat a pomoci
Rap nemá u mnoha lidí dobrou pověst, i v tom českém jsou texty převážně plné statusových symbolů, vulgarismů, sexu, drog a nadměrného pití alkoholu. Právě kvůli své schopnosti vložit do 3 minut velké množství textu je ale také zároveň ideálním žánrem pro hudbu, která chce předat vážnější poselství a více informací. Přesně o to se snaží MC Gey v tracku Koutek s podtitulem Oficiální osvětový klip o mrtvici.
Právě svěšený koutek může být jedním z varovných signálů značících nastupující cévní mozkovou příhodu. Mezi ty další můžou být omezené motorické schopnosti a neschopnost smysluplně artikulovat.
„Bejby, vyplázni jazyk. Nechceš? Tak aspoň zamávej mi. Cože? Neumíš mluvit? Tak pa a už nikdy nevolej mi,“ rapuje MC Gey v úvodu písně o situaci, kdy popsaným symptomům bohužel nevěnoval pozornost. Dále se podělil o příběh svého dědy, který cévní mozkovou příhodu přežil, ale strávil následujících 5 let do své smrti s mnohem horší kvalitou života na vozíku.
„S cévní mozkovou příhodou se za svůj život setká každý čtvrtý. Třetina případů končí tragicky a pouze ve třetině případů dojde k uzdravení pacienta. Při léčbě je rozhodující čas. Každou minutu přichází člověk zasažený mrtvicí o 2 miliony neuronů. Čím dřív se dostane do nemocnice, tím větší šanci má na plné uzdravení. Jednejte rychle, zavolejte včas sanitku na čísle 155 a zachraňte život. Sobě, vašemu blízkému nebo někomu cizímu,“ dodává popisek videa, v kterém se dozvíte, že „čtyři a půl hodiny od začátku ataky je dělící čára mezi tím žít, nebo letět nad mraky“.
Nemocnice u sv. Anny v Brně pak v tiskové zprávě oznamující uvedení klipu 29. října na Světový den cévní mozkové příhody dodává:
„Mozková mrtvice ročně zasáhne více Čechů než srdeční infarkt. Ten každoročně postihne zhruba 22 tisíc lidí, CMP pak zhruba 25 tisíc za rok. Přestože se průměrný věk pacienta s cévní mozkovou příhodou pohybuje okolo 70 let, celosvětově narůstá počet stále mladších pacientů.“