Takto vypadá Apple Vision Pro. AR brýle za 93 tisíc korun, které mají být spíše 'prostorovým počítačem'
Za tímto headsetem je prý 7 let vývoje. „Je to první produkt společnosti Apple, přes který se díváte, a ne na něj," uvedl včera její CEO Tim Cook během keynote přednášky na Worldwide Developer Conference. Mimo toho, že je Apple Vision Pro vizuálně velmi atraktivním kusem hardwaru, má potenciál propojovat sféry, které byly dosud spíše oddělené: AR i VR. Primárně má ale přinést nový způsob, jakým jde vnímat digitální obsah.
Produkty pro mainstreamový trh snažící se o obohacení toho, co vidíte, o augmentovanou realitu se dosud podobaly spíše lepším brýlím. Za neúspěšný projekt jde označit Google Glass. Díru do světa neudělala ale ani obdoba atraktivních barevných slunečních brýlí od společnosti Snap (tedy od Snapchatu, pozn. red.) ani jejich nástupce Spectacles, nemladší jsou civilní AR brýle Ray-Ban od Meta, ale i u nich jde jen těžko mluvit o nějaké revoluci a obrovském komerčním úspěchu.
Apple Vision Pro se přitom podobají mnohem více mixu VR headsetu a lyžařských brýlí. Z toho druhého si zachovává možnost průhledu. Uživatelé budou moci primárně skrze brýle vidět, přičemž viděnou realitu může obohatit právě ta augmentovaná (AR). Apple o nich ostatně říká, že spíš, než o AR brýle jde o „prostorový počítač“.
Apple si vždy zakládal na jednoduchosti ovládání, a ta má být i v tomto případě výjimečná. Brýle se spouští tlačítkem na jejich horním okraji. Po straně „pásu“ kolem hlavy mají brýle otočnou korunku podobně jako u Apple Watch. Ovládat je ale můžete také hlasem a gesty rukou či prsty, které snímají senzory na přední straně zařízení.
Neodříznou vás od světa okolo vás
Další lidé okolo pak uvidí jejich oči díky technologii EyeSight. Ta na zvenku neprůhledné hledí promítá oči uživatele a vytváří „autentické zobrazení osoby". I ti, co budou polapení zážitkem odehrávajícím se na displeji headsetu, tak budou působit na své okolí poměrně přítomně. „Oči jsou důležitým ukazatelem spojení a emocí. Proto Vision Pro zobrazuje vaše oči, když je někdo poblíž," uvedli zástupci Apple během představení produktu.
Brýle se mohou pochlubit mimo výkonného displeje i prostorovým zvukem. Sluchátka jsou přitom poblíž uší, ale neobklopují je — uživatelé tak nebudou zcela odříznutí od okolí. Displeje jsou typu micro-OLED a nabízí obdivuhodných 64 pixelů zhruba na ploše standardního pixelu u iPhonu. Celkem se uživatelé budou dívat z pár centimetrů na více pixelů, než najdete v běžné 4K televizi.
Tříprvková čočka je navržena tak, aby vylepšila zobrazování ze všech úhlů. Lidé s brýlemi pak nebudou muset řešit, jestli se s nimi do headsetu vejdou. Apple spolupracoval se společností Zeiss, která vytvořila vlastní vložky do skel na předpis, takže i ti s vadou zraku budou moci vidět ostře, i když si brýle sundají.
Při práci legraci
Apple Vision Pro jsou spojené s externí baterií, se kterou mají vydržet asi 2 hodiny provozu. Nejde tedy o zařízení, které by vás provázelo celým dnem nebo by vám ukrátilo dlouhý přesun v letadle či vlaku. V tomto zůstávají podobné různým VR headsetům, které si nasadíte obvykle doma na omezený čas — na rozdíl od nich by ale neměly být primárně na hry a zábavu.
Videa o Metaverse od Meta ukazují v tomto VR světě často pracovní aplikace, animované avatary lidí během videohovorů v různých imerzivních prostředích. Apple Vision Pro nabízí mnohem více odlehčenou a více realistickou AR verzi, kdy si můžete během videohovoru dlaždice s jednotlivými účastníky rozmístit v reálném prostoru. Ukazuje to obrázek níže.
Velmi snadná má být integrace s Macbooky, propojení má (jistě jen u nejnovějších modelů) nastat tím, že se na ně jen podíváte. Místo například na 13palcové obrazovce pak uvidíte obsah z počítače pocitově na obrovském displeji.
Apple říká, že headset bude fungovat s videokonferenčními aplikacemi, jakými jsou Zoom nebo WebEx. Zároveň bude ale přizpůsoben i pro aplikace Microsoft Office a jeho operační systém VisionOS dovolí převést na zakřivenou obrazovku většinu vašich aplikací z iOS. Pro sledování filmů, her nebo fotografií a videí by pak mělo nový zážitek přinést možné 180stupňové zobrazení. A se zabudovanou 3D kamerou bude možné tvořit další obsah dělaný pro dané zařízení.
Apple už oznámil obsahovou spolupráci s Disney, takže nakonec přijde jistě i zábava. Apple Vision Pro může být v něčem dokonce AR trojským koněm pro VR využití. Tedy, že naláká lidi k nákupu zařízení, které jim bude doplňovat jejich realitu a neodřízne je od světa. Nakonec je ale přesvědčí i o tom, aby se ponořili do světa virtuální reality. To, že by mohl Apple Vision Pro být nakonec i VR headsetem, zní prostě logicky. Během Keynote řeči zkratka VR zazněla, ale o možných VR schopnostech zařízení jsme se toho mnoho nedozvěděli. Novináři nedostali údajně revoluční brýle do rukou, a tak jsou zatím veškeré informace interpretací toho, co říká sám Apple.
Připomeňme, že vše je zatím v počáteční fázi. Uvedení daného produktu mělo zejména povzbudit vývojáře v publiku k rychlé adopci dané technologie i k tvorbě aplikací jí na míru. Headset Apple Vision Pro nebude rozhodně levný, s cenovkou 3499 dolarů (cca 78 tisíc Kč, ovšem s daní 93 tisíc Kč) by měl být k dispozici až na začátku roku 2024 a prvně přitom v USA. Na posouzení toho, jak velkou revoluci bude skutečně představovat, si tak budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Už teď je ale jasné, že něco tak inovativního od Apple jsme už dlouho neviděli.
Níže si můžete prohlédnout 9minutové představení Apple Vision Pro (s možností zapnout anglické titulky).