Velký milník! TikTok má 1 miliardu aktivních uživatelů měsíčně
Miliardy padaly ve spojitosti s TikTokem dosud hlavně ohledně počtu stažení aplikace. Zdraví sociálního média nicméně značí zejména počet jeho aktivních uživatelů a čas, který na něm tráví. Čínská aplikace nyní prozradila dosažení velmi kulatého čísla s 9 nulami: její počet měsíčních uživatelů přesáhl 1 miliardu.
TikTok ve své tiskové zprávě přispěchal se skutečně sebe-oslavným oznámením:
„…Více než miliarda lidí na celém světě nyní každý měsíc navštěvuje TikTok, aby se pobavila, poučila, zasmála nebo objevila něco nového. Je nám ctí být domovem pro naši nesmírně rozmanitou komunitu rodin, malých podniků a tvůrců, kteří se proměňují v naše oblíbené hvězdy.
TikTok se stal oblíbenou součástí života lidí na celém světě díky kreativitě a autentičnosti našich tvůrců. Naše globální komunita je pozoruhodná svou schopností oslovit miliony lidí napříč generacemi. Od hudby, jídla, krásy a módy až po umění, kauzy a všechno mezi tím — kultura skutečně začíná na TikToku.“
A zároveň přidal i následující poděkování uživatelům od provozní ředitelky Vanessy Pappas.
@tiktok ✨ 1 billion✨ people on TikTok! Thank you to our global community ????
♬ original sound - TikTok
Je přitom potřeba TikToku přiznat skutečně nebývalou rychlost jeho růstu. V lednu 2018 měl TikTok 54 milionů globálních uživatelů, za rok to v prosinci 2018 dotáhl na 271 milionů uživatelů, v prosinci 2019 se jejich počet téměř zdvojnásobil na 507 milionů, v létě 2020 můžeme mluvit o 700 milionech uživatelů, abychom nyní mohli ohlásit rovnou miliardu.
Přidejme i trochu srovnání. TikTok se dostal z 54 milionů na 1 miliardů uživatelů za 55 měsíců. A to je ještě rychlejší tempo než to, kterým se může pochlubit Instagram. Ten se vyšplhal ze 100 milionů aktivních uživatelů v únoru 2013 na 1 miliardu v červnu 2018, tedy za 66 měsíců.
Bez zajímavosti není, že Instagram se již nějakou dobu nenazývá aplikací zaměřenou na fotografie a silně podporuje formát Reels, který není ničím jiným než nápodobou TikToku.
Bezprostřední hrozby TikToku nejsou ani tak spojené s nějakým dalším sociálním médiem, ale spíše se státními regulacemi. Čínskou aplikaci může negativně ovlivnit domácí zákony, které nastavují přísné mantinely chování Číňanů v online prostoru. Nedávno potkalo silné omezení možnosti hrát hry všechny děti, ve jménu jejich ochrany je jim omezeno i používání čínské varianty TikToku od stejného majitele Bytedance — děti do 14 let si můžou spustit Douyin jen od 6 hodin ráno do 10 večer. TikTok navíc musel odejít z obrovského indického trhu a to samé mu v závěru volebního období Donalda Trumpa hrozilo i v USA.
Pokud nebude TikTok zastaven podobnými legislativními omezeními, má rozhodně vysoký potenciál nadále růst. A je kam. Facebook má prý 2,9 miliardy měsíčních uživatelů.
Zdroj: TikTok, Techcrunch