YouTube zbrojí na ochranu autorských práv
Uživatelé serveru YouTube mají instrukce nahrávat jen to, na co mají autorská práva. Ale i tak se na stránkách denně objevuje spousta “pirátského” materiálu. Co se proti tomu dělá? Třeba instruktážní videa.
Už v roce 2007 začali u YouTube vyvíjet systém Content ID. Ten umožňuje tvůrci obsahu (= majiteli autorských práv) identifikovat videa, která se skládají z toho, co vytvořil. Ať už se jedná o převzetí celého díla nebo jen jeho části.
Základem je referenční soubor, který autor poskytne. Ten je pak v rámci speciálního programu porovnáván s nahrávanými video a audio záznamy. Pokud dojde ke shodě, má majitel autorských práv na výběr z několika možností. Může daný soubor zablokovat, sledovat nebo zpeněžit.
U varianty sledování videa zůstává soubor přístupný, ale autor získává přístup k informacím o tom, kolik lidí se na video podívalo a odkud přišli. Zpeněžení znamená, že se skutečný autor rozhodne video nechat přístupné a povolí u něj zobrazování reklam, ze kterých mu pak plynou zisky.
Vedle Content ID určeného hlavně pro tvůrce má YouTube i instrukce pro ostatní uživatele, kteří občas tápou v tom, co je a není porušením autorských práv. Video s postavičkami ze seriálu Happy Tree Friends míří hlavně na mladší uživatele.
Zůstává zde ale otázka, kam až se dá s takovouto ochranou zajít. Opravdu je nutné zakázat video, na kterém malé dítě tančí na známou píseň za porušení autorského práva? Zatím chybí vymezení fair use - legálního použití.
Zdroj: www.mashable.com