Avast chce, aby byly děti safe online. Pracuje na tom s Jirkou Králem
Děti ve věku 9-12 let jsou aktivní průměrně na třech různých sociálních sítích. Nejpopulárnější jsou YouTube (93 %), Instagram (78 %) a Facebook (60 %). Povolená věková hranice pro založení účtu na sociálních sítích je přitom 13 let. Téměř polovina (42 %) dětí v tomto věku si přes internet píše s lidmi, které nikdy neviděla. Ukázal to průzkum české technologické společnosti Avast. Ve snaze tyto nepříznivé statistiky změnit vytvořila projekt Buď safe online, který zaštituje youtuber Jirka Král.
Projekt bude mít i offline rozměr. Jirka Král bude objíždět základní školy
„Když se ptáme dětí ve školách, kterým ještě nebylo 13 let, více než polovina z nich nám přizná, že mají účet aspoň na jedné sociální síti, i když je to proti pravidlům,” popsal Jirka Král. „Často potkávám holky nebo kluky přesvědčené o tom, že jsem si s nimi psal a domlouval schůzku, ale ve skutečnosti to byl bohužel falešný profil, kterému na sebe prozradili spoustu soukromých informací nebo si dokonce domluvili osobní schůzku. To je jeden z důvodů, proč jsem začal uvažovat o projektu, který by dětem pomohl rozlišovat, co je na síti dobré a špatné. Sám mám vlastní zkušenost s ukradeným profilem, a proto jsem rád, že jsem se spojil právě s experty z Avastu, kteří měli stejný cíl - vzdělávat děti o bezpečnosti na internetu, předávat jim své zkušenosti a předcházet rizikovým situacím v online prostředí,” vysvětlil dále svoji motivaci zapojit se do projektu Buď safe online.
I z toho důvodu proběhnou na českých základních školách v následujících 14 měsících přednášky o tom, jak se na internetu chovat bezpečně. Přednášet dětem bude Jirka Král v doprovodu odborníků na internetovou bezpečnost z Avastu - Julie Szymańské, Filipa Chytrého a Tomáše Zajíce.
Děti se mimo jiné dozví, jaké jsou druhy internetových hrozeb, jak poznají falešnou aplikaci, jak si správně zabezpečit svá data a profily na sociálních sítích nebo jak si vytvořit silné heslo.
Obsahový portál o bezpečnosti nabídne sekci nejen pro děti, ale i pro rodiče a učitele
Na podporu projektu vznikl i web, obsahující řadu edukativních videí a dalších materiálů, vztahujících se k jednotlivým bezpečnostním tématům. Kromě dětí naleznou na webu své kategorie i rodiče a učitelé.
Součástí projektu Buď safe online je také soutěž, do které se mohou zapojit základní školy z celého Česka. Během 14 měsíců se tým zastaví vždy v jedné vítězné škole v jednom ze 14 krajů. Jako první zamíří Jirka Král a Avast do Středočeského kraje. Od pátku 2. 3. se na webu www.budsafeonlie.cz mohou školy právě z tohoto kraje začít přihlašovat a soutěžit.
Projekt získal záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Součástí projektu byl i průzkum o vztahu dětí k bezpečnosti při používání internetu. Sběr dat se uskutečnil formou online dotazníku od 31. 1. 2018 do 8. 2. 2018 na vzorku 17 148 respondentů v České republice, z nichž 15 164 bylo ve věku 9–17 let.
Prohlédnout hlavní výsledky si můžete v boxu níže.
Průzkum: Bezpečnost dětí a mladých lidí na internetu
|
Kam dál?
Petr Král a Jirka Král při debatě na PIAF s Ondřejem Austem. Zdroj: PIAF
Leoš Mareš je schopný během týdne propagovat tři produkty, co si konkurují. Jirka Král na loňské konferenci PIAF prozradil, že on se to snaží dělat opačně. Přečtěte si více v článku Králové českého YouTube na PIAF: Přelétavost Leoše Mareše mezi značkami není naše cesta.