Chvála líných a iPadu - aplikace Songza dosáhla 1 milionu stažení za 10 dní
Aplikace Songza před deseti dny spustila aplikaci pro iPad (doplnila tak tím již fungující aplikace pro iPhone a Android) a do 10 dnů zaznamenala více než 1.15 milionu stažení pro iOS. Songza je přitom další službou pro streamování hudby, stejně jako Spotify, Google Music, Deezer a další. Proč tedy přišel takový úspěch? Songza jde na věci jinak a nemíří na protřelého hudebního fanouška, který si rád vybírá, co si poslechne, a nedá dopustit na svoje oblíbené kapely.
Songza přináší kurátorství obsahu, nabízí playlisty sestavené hudebními publicisty z časopisu Rolling Stone nebo populárními Djs. Podobným konceptem se nicméně chlubí více služeb. Tím unikátním navíc je funkce nazvaná Concierge, která má ambici dodat hudbu pro ten správný moment. Na základě informací a vašich preferencí, jež od vás aplikace zjistí, a fáze dne vám dá ten správný mix - něco nakoplého a tanečního na páteční party noc a něco jiného na ospalé nedělní dopoledne, když venku prší. Je možné také jen objevovat nové tipy podle aktivity, žánru či nálady.
Do vydání iPad aplikace byla Songza pouštěna hlavně na desktopech, ač je svými výrobci brána primárně jako služba pro mobilní zařízení. Nárůst počtu stažení dokazuje, že je iPad skutečně silnou platformou schopnou přinést statisíce a miliony stažení v krátkém čase. Navíc úspěch Songza mluví o tom, jak se dnes lidé rádi nechají vodit za ruku - ať už to je sociálním rozměrem spojeným s ukázáním poslechů přátel (ten má Songza samozřejmě taky), nebo kurátorstvím obsahu a pokročilou formou tipů dle nálady nebo času a místa. V tuto chvíli se tak zdá, že úspěch mají zaručené aplikace a systémy, u kterých bude pro uživatele nejkomplexnějším vyjádřením svobodné vůle jejich instalace, to ostatní už by mělo jít cestou pasivního příjímání obsahu, nekomplikované návodnosti či umožnění snadného objevování nového v mantinelech přednastavených preferencí.
Songza je zdarma. Jedinou vadou na kráse je v tuto chvíli fakt, že nejde v České republice nainstalovat. Alespoň webovou podobu hudebního kurátorství ve formě tématických podcastů tak může přinést třeba Mixcloud.
Zdroje: www.mashable.com, www.techcrunch.com