Facebook View Tags zpochybňují hodnotu proklikovosti reklamy. Zhlédnutí může mít větší cenu
Facebook zkoumá účinnost inzerce na svých stránkách pomocí nového programu na sledování reklam, jmenuje se “View Tags”. Tento program se nezaměřuje na prokliky u jednotlivých reklam, ale na to, jestli reklamu uživatelé Facebooku viděli a jestli toto zhlédnutí mohlo vést ke konverzi - například k nákupu zboží. Základem pro určení těchto informací je práce se soubory cookies. Podle prvních výsledků to vypadá tak, že lidé reagují na reklamu i tehdy, když na ni nekliknou.
Pro Facebook jsou tato data poměrně důležitá. Potřebuje totiž obchodníkům dokázat, že reklama, kterou mají na facebookových stránkách, je efektivní. Není totiž úplně snadné přimět uživatele Facebooku přejít po zhlédnutí reklamy k okamžitému nákupu. Někdy to trvá o něco déle a k získání takových dat mají posloužit právě "View Tags". Doposud to fungovalo tak, že se uznání za přivedení zákazníka na stránky nemusel dočkat ten, kdo dal první impuls k nákupu. Pokud si člověk vzpomněl na značku inzerovanou na Facebooku někdy později, vygooglil si ji a pak provedl nákup, veškeré kredity šly Googlu. To si Facebook pochopitelně nechce nechat líbit.
Ale ani pro zadavatele tento údaj není k zahození, protože reklama sice nemusí vykazovat extrémní proklikovost, ale může být schopná přinést výsledky jen na základě toho, že ji zákazníci viděli. Takto úspěšnou reklamu pak mohou firmy propagovat více a zvýšit si tím i zisk.
“View Tagy” začal Facebook testovat asi před rokem s vybranou skupinou obchodníků. Podle prvních průzkumů se zdá, že funkce “View Tag” může poskytnout řadu užitečných informací. Na základě dat ze společnosti SocialCode se k nákupu přes kliknutí na reklamu dostalo jen 797 z 5 924 zákazníků. Skoro 90 % z nich (tedy 5 127) reklamu jen vidělo, ale k přesvědčení k nákupu to stačilo.
Facebook přes “View Tags” může sledovat zobrazení reklamy uživatelům, ale jestli si jich lidé skutečně všimnou, se změřit nedá. Ani to, když k nákupu vede ústní doporučení známého. Data z nového nástroje by tak firmy měly brát s rezervou.
Zdroje: www.techcrunch.com, www.allfacebook.com