Facebook zpřísní opatření proti videopirátství
Facebook v posledním roce zažívá obrovský nárůst sdílení a sledovanosti videí, která v dubnu překročila hranici 4 miliard zhlédnutí denně. Tento úspěch s sebou však nese i svá negativa, a to především v podobě tzv. „freebootingu“, tedy nahrávání a sdílení videí bez vědomí jejich autorů.
Ten se v poslední době rozmohl natolik, že podle nedávné studie tvoří pirátská videa celých 70 % z 1 000 nejoblíbenějších videí na Facebooku. Sociální síť byla kvůli tomu v poslední době pod palbou autorů, kteří se dožadovali nápravy této situace. Freebooting je velkým tématem i pro Destina Sendina z kanálu Smarter Every Day, který jeho fungování vysvětluje v následujícím videu.
Společnost Fullscreen zastupuje desítky YouTube tvůrců a pomáhá s obsahem i řadě značek. Její CEO George Strompolos napsal v červnu na svůj účet na Twitteru, že „je velice unavený z pohledu na to, jak jsou na Facebooku rozpárávána autorská videa, aniž by existoval jakýkoliv způsob, jak to sledovat či zpoplatnit“. V srpnu pak prominentní youtuber Hank Green obvinil Facebook v souvislosti se sdílením videí ze „zlodějny a lhaní“.
1) I love FB video but getting very tired of seeing our videos ripped there with no way to monitor or monetize: http://t.co/UFhN71oIXD
— George Strompolos (@gstrompolos) 4. Červen 2015
I na základě těchto obvinění se Facebook rozhodl proti pirátům tvrdě zakročit. Na svém blogu oznámil, že testuje nový systém určený k analýze videí, diky kterému bude moci mnohem lépe odhalit nelegálně nahraná videa.
„Slyšeli jsme od našich obsahových partnerů, že některé třetí strany příliš často zneužívají svůj obsah na Facebooku," zní poněkud neohrabaná formulace na blogu největšího sociálního média. "Vydavatelé nám například sdělili, že jejich videa jsou někdy nahrávána přímo na Facebook bez jejich svolení. Této praxi se začalo říkat „frebeooting". Není fér vůči těm, kdo pracují tvrdě na tvorbě úžasných videí. Chceme, aby tvůrcům náleželo uznání za obsah, který vlastní."
Nyní využívá Facebook nástroj nazvaný dle jejího tvůrce Audible Magic. Ten má rozpoznávat shodu zvukových stop za účelem „identifikování a zabránění objevování se neautorizovaných videí na platformě". Tvůrci mají také možnost porušení práv nahlásit. Vzhledem k tomu, že vyhledávání videí na Facebooku podle klíčových slov de facto neexistuje, je ovšem možnost si podobné praktiky sám hlídat značně obtížná.
Nový systém by měl fungovat na stejném principu jako ContentID, který k odhalování pirátských videí používá YouTube. ContentID je přitom velice propracovaný systém, který dokonce umožňuje právoplatnému vlastníkovi videa uplatnit nárok na příjmy z reklamy, které byly vygenerované jiným YouTube účtem, jenž jeho video neoprávněně re-uploadoval.
Facebook zatím získává peníze od inzerentů, kteří si platí za dosah jejich videí. Nemá etablovaný systém reklam naskakujících před videi jako na YouTube. "Bez dobrého systému monetizace může Facebook tak stáhnout video, ale nezašle jeho vlastníkovi ukradeného obsahu šek s velkou částkou. Pro vlastníka copyrightu je zabývání se neziskovým systémem jen osinou v zadku..." popsal Hank Green to, proč se nejde domoci adekvátní kompenzace a nemá to ani smysl zkoušet.
Právě to je docela podstatná kaňka na chvályhodné snaze Facebooku napravit svůj dosavadní laxní přístup. Naděje spočívá v tom, že pokud bude efektivně odhadovat freebooting ihned po neoprávněném vyvěšení videa a bude hříšníky dostatečně penalizovat, podobnou činnost si pro příště rozmyslí. Díky tomu pak nebudou tvůrci videí alespoň přicházet o peníze na platformě, která jim skutečně platí - tedy na YouTube.
Zatím je nový systém v testovací verzi k dispozici malé skupině mediálních společností, vydavatelů a tvůrců, jež do něj budou mít možnost nahrát obsah, který chtějí chránit. Zveřejněna byla dosud pouze tři jména, a to společností Fullscreen, Jukin Media a ZEFR. Aby však systém skutečně plnil svůj účel, musí do něj Facebook zahrnout co nejvíce tvůrců, včetně nezávislých vlogerů, jež nejsou sdružení pod žádnou sítí. Přesto lze považovat za pozitivní už to, že se snaží s nefér stavem něco dělat.