Knight Rider se řítí do Brna po D1
Tradiční závod sportovních vozů v běžném provozu, Diamond Race, s sebou nese obvykle velkou pozornost — od policie přes média až po lidi, kteří nemají a priori rádi ty, co si na rozdíl od nich mohou dovolit auta značek Ferrari nebo Porsche. Letos může být okolo všeho ještě větší humbuk, akce se totiž na trase Praha - Brno hodlá zúčastnit i Knight Rider, tedy David Hasselhoff a jeho seriálový souputník z 80. let, auto s vlastním rozumem a jménem KITT.
Nejde o propagaci žádného produktu, ale o další z řady pokusů o virální zábavu od Michala Orsavy. Tento brněnský tvůrce vystudoval audiovizuální tvorbu na UTB ve Zlíně a ambicí jeho videí je především bavit masy lidí. Jejich oslovení ve velkém počtu je podmíněné viralitou, tím, že video lidem přijde tak zajímavé, že ho začnou ve velkém sdílet. „Sázím v tomto ohledu na známou osobnost. Na to, že zatáhnete někoho z jiného světa do toho našeho. Působí komicky, když se Tom Hanks dívá na plakát s Hanou Zagorovou," popsal Michal Orsava pro Marketing Journal, co dle něj viralitu nejspolehlivěji vyvolává. V jeho aktuálním videu, na kterém pracoval půl roku, je hvězdou z jiného světa Michael Knight (hraný Davidem Hasselhoffem) a jeho mluvící auto ze seriálu Knight Rider. „Mám ten seriál rád, a tak jsem si ho celý znovu prohlédl a vytipoval si scény, které by se daly napasovat na českou realitu: jako když stojí Michael Knight v zácpě, když ho seberou policajti nebo když sjede do příkopu," vysvětlil.
Orsavova videa se dají řadit do žánru parodie. Jelikož je D1 asi nejdéle trvající parodií na dálnici ve středoevropském prostoru, bylo její zapojení do příběhu jasnou volbou. Jsme zvědaví, na jaká čísla video dosáhne. Michal Orsava potvrzuje, že mnohem většího zásahu dosáhnete s nativním videem na Facebooku než s tím na YouTube.
Jeho předposlední kousek z letošního června nazvaný Autoposilovna má na Facebooku 191 tisíc zhlédnutí.
Přes tuto metu se ale vyšplhala mnohonásobně videomontáž Andreje Babiše hrajícího Sázky a dostihy, která využívá jeho hlášku „sorry jako" pro zamluvení podvodů při hře. U primárního zdroje má na Facebooku přes 730 tisíc zhlédnutí, u druhého neoficiálního pak přes 630 tisíc. Navíc video do svých videopřehrávačů zařadila i média jako JenProMuže.cz.
Michal Orsava se ale nevyhýbá ani mystifikacím v reálném životě. Jeho falešné video o „hacknutí brněnského orloje" se dostalo nejen do regionálních, ale i do celostátních televizních zpráv.
Dosud nejpropracovanějším videem bylo ale pravděpodobně |BRNO| - Město plné vzrušení!, které má jen na YouTube přes 300 tisíc zhlédnutí.
„Na Facebook jsem ho dal tehdy se zpožděním oproti publikaci na YT a ještě jsem z počátku nastavil omylem jeho viditelnost jen pro své přátele. Než jsem si to uvědomil, tak si video stáhli jiní uživatelé a stránky a začali ho na Facebooku šířit po vlastní ose. Domnívám se, že má ve výsledku na všech platformách přes 1 milion zhlédnutí. Uvědomuji si ale, že zhlédnutí na FB, nemá takovou cenu jako na YT, i proto si těch více než 300 tisíc zhlédnutí na svém YT kanále vážím," doplnil Michal Orsava a objasnil i důvody úspěchu mixu světově známé tváře a lokálního ukotvení videa: „Tím něčím navíc bylo promíchání mystéria z filmů Andělé a démoni a Šifra mistra Leonarda s brněnskými reáliemi. V Brně se dá nalézt spousta malých oplzlostí. Málokdo ví, že už je tu třeba ulice Honební." Nutno dodat, že i šifra, která dovedla profesora Roberta Langdona k samé podstatě pravdy, je nakonec — jak je ve veřejném prostoru v Brně v posledních letech zvykem — poněkud falická. Ke zhlédnutí doporučuje i „making of" video.
Michal Orsava zastává při tvorbě zmíněných videí roli režiséra, scénáristy i autora většiny postprodukce, ad hoc pak spolupracuje s dalšími tvůrci. Na Knight Riderovi se tak podílela také společnost PIXTREAM. Do budoucna chce pokračovat v natáčení virálních videí, ale rád by se také více posunul směrem k reklamní tvorbě.