Měření konverzí v offline světě? Facebook testuje nástroj, který to umožní
Taky jste občas přemýšleli, jak změřit kolik lidí u vás nakoupilo na základě Facebook reklamy? Samozřejmě, dnešní analytika nabízí nespočet možností a i samotný Facebook měří u svých reklamních formátů konverzní poměry. Ale co když nemáte e-shop a ke konverzím dochází mimo internet? A co ti, kteří se rozhodli díky reklamě, ale nikdy na ni neklikli? Facebook testuje možnost, která by měření konverzí v offline prostoru mohla zjednodušit.
Doby, kdy marketéři měřili úspěšnost svého úsilí jen podle křivky prodeje a jen odahovali, díky čemu jejich zákazníci nakoupili už jsou naštěstí pryč. U on-line reklamy dokážeme přesně určit, kteří uživatelé nakoupili, který kanál přivádí více utrácející zákazníky a jestli se vyplatí více investovat do newsletteru nebo do proklikových reklam. I moderní analytika ale není úplně přesná. Měřit konverze v off-line podnikání je minimálně dost obtížné - kdo ví, jestli do obchodu zavítali náhodou, nebo někdy v minulosti zahlédli reklamu na Facebooku. Podle Facebooku by nový nástroj měl právě v této situaci značně pomoct. Bohužel je momentálně k dispozici jen opravdu velkým inzerentům - těm, kteří nakupují reklamu ve spolupráci se zástupcem největší sociální sítě.
Jak to tedy má fungovat? Firma s kamenným obchodem dlouhodobě sbírá e-maily a kontaktní informace skrz on-line dotazníky, věrnostní programy, nákupy on-line, newslettery a další aktivity. Tyto údaje využije při tvoření Facebook kampaně prostřednictvím nástroje Custom Audiences. Nastaví reklamu a v případě, že zákazník nakoupí jejich produkt v kamenném obchodu využije kreditní nebo věrnostní kartu (jednodušše spojí svou nákup s nějakou formou identifikace), pošle v zašifrované podobě Facebooku. Ten pak vyhodnotí na základě těchto dat, kolik lidí, kteří viděli reklamu nakoupilo, oproti těm, kteří reklamu nikdy neviděli a vytvoří analýzu. Dokáže také vyhodnotit, zdali ti, kteří reklamu viděli, neutrácejí více nebo pravidelněji.
Zdroj: rms.net
Není to dokonalý způsob a nedokáže zaznamenat všechny zákazníky, navíc je k dispozici jen větším inzerentům. Na druhou stranu je to krok dopředu v možnostech vyhodnocování ROI. Zejména v mobilní reklamě, kdy bývá cesta k nákupu mnohem hůře měřitelná, je měření na základě imprese a ne jen prokliku skvělým způsobem, jak získat další data. Ta pomohou při vyhodnocování a lepší alokaci rozpočtů. Hodně otázek vyvstává také v oblasti bezpečnsti dat. Podle Facebooku budou ale všechny citlivé informace pečlivě šifrované a po analýze nenávratně smazané.
Je jasné, že Facebook se touto cestou snaží ukázat větší návratnost investice do jejich reklam a "donutit" marketéry k větším útratám. Otázkou je, jestli to zafunguje.
Zdroje: TechCrunch, Facebook