Nový update pro Google Chrome slibuje nižší nároky na výkon a operační paměť
Internetový prohlížeč Google Chrome si získal v průběhu času vysokou popularitu pro svou rychlost, ale zároveň i nemalý hlad po operační paměti. Nový update by měl Chrome ve verzi 45 dále zrychlit a zároveň i snížit jeho apetit na RAM.
Chrome tvoří společně s Mozilla Firefox dominantní dvojici internetových prohlížečů v České republice. Google Chrome je přitom častou volbou digitálních marketérů, třeba jen proto, že nástroj pro správu reklam na Facebooku, Power Editor, spustíte jen na něm. Zážitek ze surfování nicméně povětšinou spolehlivě zabije velký počet otevřených oken a nároky prohlížeče na operační paměť. To slibuje změnit k lepšímu nová verze 45.
Chytřejší by měla být při obnově dříve otevřených oken po restartování prohlížeče. Plně se načtou pouze ty otevřené naposledy, u těch dalších může člověk zmáčknout „refresh" až výběrově. Díky tomu je práce rychlejší ihned po spuštění. Tuto taktiku vyznává nicméně defaultně řada mobilních prohlížečů. Pravé kouzlo by se mělo odehrávat u nové funkčnosti uvolňující používanou paměť u již spuštěných záložek.
Chrome rozpozná, když konkrétní stránka nevykonává nějakou úlohu, a využije tuto chvíli k tomu, aby vyčistil starou a nepoužívanou operační paměť. Google tvrdí, že tato taktika by měla u většiny stránek snížit zátěž RAM o 10 %. U komplexnějších aplikací, jakou je třeba Gmail, to ale může být i 25 %. Ukazuje to následující video.
Chrome dále slibuje snížení svých nároků na výkon. U laptopů to prý může prodloužit výdrž baterií až o 15 %. Nové nastavení má automaticky zastavit aktivní flashové formáty, které nevyhodnotí pro stránku jako centrální. Postihne to tak pochopitelně především reklamy. Minulý týden jsme o této úpravě aktivní i mimo verzi Chromu číslo 45 informovali podrobněji.
Celkově znamenají nové změny možnost mít více otevřených záložek, při menších požadavcích na výkon a operační paměť. Google navíc slibuje, že v dalších verzích dojde ještě k většímu zlepšení.
Zdroj: Chrome Blogspot