Pytlíky na zvracení můžou být cool, dokázala kampaň s Grand Prix z Cannes Lions

6. 8. 2024 | Petr Michl
Co může být testamentem toho, že léky proti „nevolnosti z pohybu“ fungují? Třeba to, že v letadlech už nedostáváte „pytlíky na zvracení“. Lék Dramamine, který má v USA rozšíření podobné Kinedrylu u nás, oslavil 75 let na trhu tím, že tzv. „barf bags“ uspořádal výstavu s cílem najít jim jiné uplatnění.

 

Největší festival světové kreativity Cannes Lions odměnil nejvyšším oceněním Grand Prix v kategorii Health & Wellness zábavnou kampaň spojenou s oslavou 75letého výročí od uvedení léku proti kinetóze.

Tedy proti „nevolnosti z pohybu“, kterou mnoho lidí dostává v dopravních prostředcích: bezpečně na lodích na rozbouřeném moři, ale někdo také ve vlacích, autobusech i autech. Lék Dramamine oslavil 75 let na trhu, jedná se přitom o lék tak rozšířený, že se stal na americkém trhu synonymem pro lék, který si lidé s tendencemi k nevolnosti v dopravních prostředích preventivně berou. Podobně jako třeba v české realitě Kinedryl.

 Zejména v prostředcích veřejné dopravy byly kdysi pro cestující s popsanou inklinací připraveny „pytlíky na zvracení“, v angličtině: barf bags. A lidé stojící za Dramaminem si kampaní The Last Barf Bag chtěli připsat zásluhy za to, že „pytlíková nabídka“ pro cestující je dnes již věcí minulosti.

Agentura FCB Chicago vytvořila 14minutový dokument nazvaný The Last Barf Bag: A Tribute to a Cultural Icon („Poslední pytlík na zvracení: Pocta kulturní ikoně“). Obsahuje výpovědi od lékařů, letušek, historiků a obyčejných lidí, kteří vzpomínají na pytlíky, jež měly zabránit tomu nejhoršímu. V dokumentu se dokonce tvrdí, že ho dopravci začali nabízet v roce 1949, tedy v roce uvedení Dramaminu.

 

Dokument zároveň zdůrazňuje příběhy sběratelů, kteří po léta shromažďovali pytlíky na zvracení od různých leteckých společností. Právě v den jeho uvedení, 3. dubna 2024, se také konala výstava, kde byla sbírka těchto pytlíků k vidění.

Další složkou pak byl online obchod, který se snažil dát pytlíkům na zvracení nový význam, když už díky medikamentům, jako je Dramamine, ten původní pozbyly. Z kolekce nazvané „This is Not a Barf Bag" (v překladu: „Toto není pytlík na zvracení“) si mohli lidé vybrat jejich verze upcyklované na loutky, kuchařské čepice, rukavice, obálky, vázy, sáčku na popcorn nebo chladicí boxy. Každý sáček se prodával za 5 dolarů, ale k dispozici byla i varianta za 10 dolarů, která zahrnovala vzorek Dramaminu. Kupující se navíc mohli ucházet o výhru v podobě „patchwork“ bundy složené z různých designů pytlíků.


Jak ukazuje i case study video níže, nešlo přitom o to vyprodat takto Dramamine. Celá akce vytvořila událost s vysokou PR hodnotou, o které byla ochotná informovat média. Výročí běžně používaného prášku není zajímavé. Když ho obalíte do kulturního kontextu zajímavým způsobem, situace se může zásadně změnit. I proto této kampani patří nejvyšší ocenění na Cannes Lions. A malým vítězstvím samo o sobě je, že se jí v kategorii nepříliš oplývající veselými kampaněmi, podařilo zazářit i s trochou humoru.

Štítky dokumentu: Formy PR Kreativní inspirace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: