Reklama na Oslo celou stopáž město pomlouvá, ale stejně ho pak budete chtít navštívit

8. 7. 2024 | Petr Michl
„Upřímně řečeno, já bych sem nejel." Tak takovouto větou nechcete otevírat reklamu na turistickou destinaci. V té propagující město Oslo to ale překvapivě funguje.

 

Reklamy propagující města nebo země jsou těžkou disciplínou. Showreel nejlepších památek je klasikou, která je ohraná a řadě dnešních turistů přijde nudná. Předat atmosféru místa je zase v krátké stopáži velmi obtížné. Městská turistická agentura Visit Oslo to ovšem dokázala. Tím, že na centrum Norska hází skoro minutu a půl „špínu“.

Tedy dělá to jeho dlouhodobý obyvatel Halfdan, když z něj padají věty jako:  

„Vyrostl jsem tady. A dočasně tu bydlím. Bohužel."

„Nechápu, proč se lidé chodí koupat doprostřed města. Je to nechutné."

„Jdete za roh a je to jako: ‚Aha, tady je premiér. Vyjdete za další roh a je to jako: ‚Aha, tady je král.'“ 

„Někdy prostě vejdu přímo z ulice a dostanu stůl. A to ani nejsem slavný. Co ti to říká?"

„Kultura? Nevím. Pokud nemusíte stát ve frontě alespoň několik hodin, stojí to vůbec za vidění?“

Halfdan celou dobu suše konstatuje to, co skutečně může iritovat jeho jako fanouška hektického Istanbulu, ale je pro mnoho lidí nepopiratelnou kvalitou. Jde o čisté hlavní město, které projdete pěšky. Dle Halfdana z jedné strany na druhou za 30 minut. Město, kde se nebudete tlačit ve frontách. A to pravděpodobně ani ve slavném muzeu norského rodáka Edwarda Muncha.

Použití humoru v mezinárodní kampani není nikdy zcela bez rizika. Naštěstí jsme se setkali s obrovským pozitivním zájmem," říká pro Muse Anne-Signe Fagereng, marketingová manažerka Visit Oslo, a dodává:

„Skutečně toužíme po takové přístupnosti, kterou Halfdan pohrdavě kritizuje. Zároveň doufám, že lidem přijde osvěžující, když inzerent nebo destinace přistupuje k věcem stejně nenuceně a neokázale jako my.“

Za kreativní myšlenkou spotu stojí do velké míry ředitel agentury Newslab August Jorfald. Ten prozradil v tiskové zprávě, že hlavní idea byla ovlivněna jeho zkušenostmi z cestování po Evropě:

„Být teď turistou je něco smutného a divného. Je v tom jistá rozpolcenost, zejména ve městech, jako je Barcelona a Paříž, ve městech, která se potýkají s příliš velkým turistickým ruchem. Jsem turista, ale chci zažít i něco skutečného. Při cestování vyhledávám autentické zážitky, například nejlepší místo, kde si dám pintu piva, když jsem v Liverpoolu — to je to, co hledám. Oslo je přitažlivé, protože je to město, kde lidé žijí, ale nežijí pro cestovní ruch."

Hlavním cílem Visit Oslo i agentury Newslab bylo přitom vytvořit reklamu dostatečně jinou, aby se odlišila od mnoha dalších „dobře vypadajících reklam na krásné a vzrušující destinace". A to se evidentně podařilo. Podle Visit Oslo zaznamenala kampaň za pár dní od svého spuštění přes 15 milionů zhlédnutí na Instagramu, Facebooku, TikToku, YouTube a dalších platformách.

Dle Halfdana by to s městy mělo být jako se vztahy, které za to stojí. Neměly by být lehce dostupné. Turisté, kteří nechtějí město „dobývat“, ale preferují dostupnost a klid, musí Oslo milovat. A spot jim dává šikovně najevo, že přesně toto v něm najdou. Jediné, co nezmiňuje, je, že chybějící exkluzivita je v něčem vykoupena ne úplně zanedbatelnými cenami. Je ale fér dodat, že doby, kdy norské hlavní město bylo v top 10 žebříčku nejdražších měst světa, jsou pryč. Nyní je v „ceně žití“ až na 52. místě — v evropském kontextu za Mnichovem, Helsinkami, Berlínem, Kodaní, Paříží nebo dokonce i Vídní.   

Zdroje: AFAR, Muse, Visit Oslo

 

Tip redakce

Turistické reklamy ze Skandinávie jsou v dobrém slova smyslu jiné. Pracovní e-maily na dovolené nech koňovi, vyzývá islandská turistická agentura. Vyrobila jim na to obří klávesnici.

Štítky dokumentu: Kreativní inspirace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: