TOP 5 nejoceňovanějších digitálních kampaní 2. poloviny roku 2013

15. 1. 2014 | Hando Sinisalu

Evropská výzkumná společnost Best Marketing International (BMI) monitoruje digitální kampaně, které vítězí na významných reklamních a kreativních soutěžích. Analyzuje je a zkoumá, co přesně je dělá úspěšnými. Poznatky pak předává v mnoha zemích světa i v rámci konferenčního programu „The Best of Global Digital Marketing".

V druhé půlce roku 2013 BMI sledovala výsledky 40 marketingových soutěží z Evropy, Ameriky, Austrálie a Asie, z nich vzešlo na 400 vítězů v různých kategoriích, jen několik kampaní ovšem bylo úspěšných na více akcích najednou. Celkově se vyskytlo 10 kampaní, které si odnesly zlato z alespoň 3 soutěží. Dnes vám CEO společnosti Best Marketing International, Hando Sinisalu, představí první pětici z nich, na druhou se můžete těšit zítra.

Co patří mezi hlavní aspekty digitálních kampaní, které upoutaly pozornost porotců marketingových soutěží a festivalů?

Inovativní využití technologie – píšící roboti, billboardy sledující pohyb očí, GPS náramky, interaktivní pouliční automaty, ale oceňován byl i inovativní přístup k low-technologii jako například k SMS.

Mobilní řešení – SMS učebnice i aplikace pro medicínskou diagnostiku a aplikace pomáhající nevidomým.

Integrace online a offline: Většina digitálních kampaní zároveň využívala tradiční, offline média.

Virální efekt je důležitý pro všechny kampaně, ale lidé nesdílejí reklamy – sdílejí příběhy nebo zábavu.

V případě všech sociálních kampaní měnil chování lidí netradiční a zábavný přístup. Lidé, specielně pak mladí, nechtějí být poučováni.

Na poroty zabírá dobrý důvod a poselství, mají rády, když marketing mění svět. 4 z 5 nejvíce oceňovaných kampaní jsou pracemi z oblasti sociální, charity či veřejného sektoru.

1. Vítěz pěti různých soutěží

Dumb Ways to Die
Klient:   Metro Trains
Produkce:  McCann Melbourne (Austrálie)

Ačkoliv byla tato dnes již kultovní australská kampaň vytvořena v roce 2012 a posbírala hned několik ocenění na květnových Cannes Lions 2013, ve výhrách na dalších marketingových soutěžích pokračovala i v druhé půlce roku 2013. Stala se nejúspěšnější kampaní druhé poloviny roku i roku celého. Podstatu úspěchu vystihl tvůrce kampaně John Mescall: "Mladí lidé nesdílejí reklamy – sdílejí příběhy a zábavu."



2.-5. Vítězové čtyřech různých soutěží

All eyes on S4
Klient: Swisscom a Samsung
Produkce: Heimat Berlin (Německo / Švýcarsko)

Jediná komerční kampaň v TOP 5 digitálních kampaní ukazuje perfektní mix digitální kampaně s organizovaným eventem ve skutečném světě.



Natalia Project
Klient:  Civil Rights Defenders
Produkce:  RBK Communication (Sweden/ Russia)

Švédská organizace Civil Rights Defenders uvedla Natalia Project Bracelet, plastový náramek obsahující GPS modul a výstražný mechanismus. S tímto náramkem mohou pracovníci organizace a jiní ochránci práv vyslat signál v okamžiku nebezpečí. Ten se odešle i v případě, když je u náramku poškozeno tlačítko lock nebo když je násilně sundán.



Smart TXTBKS
Klient:  Smart
Produkce:   DDB DM9JaymeSyfu / Digit (Filipíny)

Děti na Filipínách nezvládají dlouhé texty, ale milují SMS (i proto, že laptopy a tablety jsou pro mnohé z nich stále nedostupné). Tamní mobilní operátor Smart spolupracoval s předními vydavateli a autory učebnic, aby dokázali rozkouskovat školní texty do sérií smysl dávajích SMS na 160 znaků. Ty pak byly naprogramovány do paměti speciální edice SIM karet operátora. Díky tomu se i z nejstarších telefonů mohly stát jakési alternativy čteček knih a obyčejné SIM karty se změnily na nový druh učebnic.



Volunteer to Promote Volunteering
Klient:  SEEK
Produkce: Leo Burnett Melbourne (Austrálie)

Motorem mnoha neziskových projektů po celém světě jsou dobrovolníci, jen v Austrálii jich přidá ruku k dílu přes 700 tisíc ročně. I tak má ale přes 2/3 neziskových organizací problémy při shánění pomocníků. A platilo to i pro webovou stránku SEEK, která je platformou pro hledání dobrovolníků. Kampaní Dobrovolnictví k propagaci dobrovolnictví se měl tento stav zvrátit, stál za ní jednouchý nápad požádat média, aby darovala jejich nevyužitý vysílací čas a šířila jednoduché poselství o důležitosti dobrovolnictví. Zapojila se státní televize, rádio i digitální kanály, stejně jako vydavatelé časopisů a vlastníci venkovních reklamních ploch. Celebrity mohly propůjčit své hlasy rádio a TV reklamám. Opravdová síla myšlenky se projevila na straně širokého publika příjemců. Téměř každý dnes vlastní svůj malý mediální kanál skrze sociální média a lidé ho využívali ochotně k propagaci dobrovolnictví. Právě aktivita "obyčejných lidí" reprezentovaná například změnou profilového obrázku na Facebooku, sdílením linků a posíláním emailů měla ve výsledku největší efekt.

 

O autorovi: Hando Sinisalu je dlouholetým profesionálem v oblasti médií a marketingu. V devadesátých letech řídil jeden z nejvýznamnějších estonských deníků Eesti Päevaleht. Poté vedl reklamní agenturu Indigo Bates/ Red Cell, která později splynula s tamní pobočkou Ogilvy. Posledních 11 let je majitelem  a CEO, Best Marketing International, společnosti, která dosud vytvořila konferenční a vzdělávací programy pro marketingové profesionály ve 12 zemích v Evropě a Asii. Hledá to, co dělá ty nejlepší kampaně úspěšnými.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: