Vítězové AI Film Festu: od útoku zombie ze Slovenska po dokument o Baťovi
Záběr z kraťasu „Slovenští zombie chtějí české mozky"
S konferencí Pravidla se změnila byl spojen i AI Film Fest, soutěž krátkých filmů vytvořených s pomocí video nástrojů generativní AI. O dvou kategoriích rozhodli diváci — v jednom případě online, v druhém ti přítomní na konferenci. Většinu kategorií ovšem posuzovala odborná porota videotvůrců ve složení: Marek Loskot, Petr Salaba, David Kořínek, Ondřej Svoboda a David Havran Spáčil. Poslední jmenovaný je zároveň organizátorem konference. Pro Marketing Journal nyní okomentoval i jednotlivé kategorie a jejich vítěze.
Videoklip
Na AI experimentování jsou videoklipy ideální formát, protože klipy byly vždycky hřiště tvůrců na testování nových postupů. A tím, že si v klipovém formátu člověk může dovolit skoro cokoli, má daleko volnější ruku.
Vítězné video kapely Grey 256 je typickou ukázkou kompletně vygenerovaného klipu, „Vyhynulý“ pracuje s nadsázkou a mým šálek čaje jsou nejvíc „Loutky“ od Martina Adama, které mají atmosféru krátkých filmů Dave Mckeana. Mě osobně se hodně líbil třeba ještě videoklip Honzy Mikoty Poly Noir - Padá hvězda, který trochu doplatil na to, že na něm použití AI nebylo až tak zřejmé, takže se do vítězné trojice neprobojoval.
- místo: Stanislav Tomšej – Grey 256 – Zítra
- místo: Agentura Ydeal – Vyhynulý
- místo: Martin Adam – Loutky
Trailer
Trailery jsou velmi vděčné téma a na YouTube a sociálních sítích mají zdaleka největší virální potenciál fiktivní trailery typu „What if … made movie …”. Zejména to platí, pokud se zadaří správně namixovat kombinaci výrazné režisérské nebo dobové stylizace a silného příběhu plného archetypů notoricky známých napříč celou společností (Star Wars, LOTR, u nás pak třeba Pelíšky). Nápodoby stylu režisérů jsou ideální, když jde o ty s výrazným vizuálním stylem, např. hojně parodovaný Wes Anderson nebo Tim Burton. Z českých tvůrců si o ztvárnění vyloženě říkal Karel Zeman.
Z trailerů zcela oprávněně největší úspěch slavila „Laputa“ dětí z kroužku Báry Karpíškové. Zvolili osobitý postup, kdy si podklady vytvořily z reálných předmětů (což je údajně nejvíc bavilo) a teprve pak to celé přegenerovaly v AI aplikacích, čímž dosáhly daleko hravější a přirozenější výsledky než u čistě generovaných výtvorů, které jsou často jakoby „plastové, umělé“.
- místo: Barbora Karpíšková + děti z kroužku Cesta do Fantazie – Laputa
- místo: Kamil Němec – Nekonečná dálava
- místo: Agentura Ydeal – AI Klapka
Reklama
Reklamu podle mého názoru použití AI zásadně promění. Tipuji, že už v příštím roce čekají spoustu velkých reklamních produkcí dramatické změny. Rozhodně to neznamená, že zaniknou, ale budou AI postupy muset adoptovat, pokud chtějí zůstat konkurenceschopné. A nabušené reklamy budou schopni dělat šikovní jednotlivci — díky AI je už teď v mnoha případech možné nahradit celý kreativní tým. Zatím to není dokonalé, ale to je jen otázka času. Nicméně pořád bude zásadní obsah, trefná myšlenka, pointa. Už teď vznikají za pár desítek tisíc průměrné AI reklamy, které využívají hlavně momentální atraktivity použití nové technologie a které by se daly v zásadě natočit, pravděpodobně lépe, i klasicky. Ale zásadní je, že s rozpočtem 100 až 200 tisíc korun se dají už teď zprodukovat reklamy, které by před rokem stály řádově víc. Velkou část pořád zabere příprava špičkového konceptu, ale tvůrci můžou popustit uzdy fantazii a zásadní změnou je, že žádný záběr nebude nereálný. Extrémě náročné scény, které by se dřív točily s jeřábem, hromadou světel a nákladnými kulisami, jsou doslova na pár kliků.
Vítězný perníček je fajn idea („ydea“), která dobře využívá možnosti AI. Taky je na ní vidět, že i přes využití AI má v tvorbě pořád své místo i notná dávka staré dobré ruční postprodukce. Za redakci Marketing Journalu dodáváme, že v tomto případě je dobré podotknout, že cestovní kancelář Čedok skutečně koncept perníčku vytvořeného s pomocí AI v kampani po jeden rok používala. A to mimo jiné díky tomu, že mírné odchylky od perníčku k perníčku i v rámci jednoho spotu nebyly pro lidského diváka zdaleka tak rušivé.
- místo: Agentura Ydeal – Perníček – Čedok
- místo: Michal Vydrnák – Terminator Crunch
- místo: Martin Quang – Maybelline
Ostatní
Ostatní jsou v podstatě krátkými filmy. Zajímavý mi přijde Baťa od IS Produkce. Je to jedna z prvních vlaštovek žánru „AI dokument”, což mě hodně baví. A dává to smysl, mít možnost zobrazit něco, co už neexistuje, oživit to z fragmentů minulosti, černobílých fotek, zašuměných útržků rozhlasových rozhovorů. Ale je to vlastně ještě dokument? A jsou vůbec dokumenty filmy od Morgana Spurlocka, jako např. Super Size Me?
- místo: Martin Zouhar – Troubled Water
- místo: Alina Sivets – Symfonie stárnutí
- místo: IS Produkce – Baťa
Hodnocení diváků na YouTube
- místo: Adam Faik – Slovenští zombie chtějí české mozky
„Reportáž „Slovenští zombie chtějí české mozky” vznikla jako součást školního cvičení na SŠUM (Střední škola uměleckomanažerská) v Brně, v rámci 4. ročníku filmové tvorby (2024). Naší výzvou bylo pracovat výhradně s trial a free verzemi softwaru (zdarma). Jediný placený software, který jsme při tvorbě použili, byla školní licence Adobe,“ uvádí videotvůrce a reklamní režisér Adam Faik, který třídu na SŠUM vedl.
Využity byly tyto nástroje: Luma Dream Machine, Chat GPT, Adobe Firefly, Eleven Labs, Suno AI, Voicechanger.io, Hedra. Dokončeno v Adobe Premiere a After Effects.
Hodnocení diváků konference Pravidla se změnila
- Videoklip: Agentura Ydeal – Vyhynulý
- Trailer: Agentura Ydeal – AI Klapka
- Reklama: Agentura Ydeal – Perníček – Čedok
- Ostatní: Martin Gazda – Baťa 19