Zakladatel Wikipedie plánuje sociální síť 'WT: Social'. Má fungovat bez reklamy
- Jak tvořit atraktivní obsah?
- Jak zaujmout v sociálních médiích?
- Jak zesilovat vliv u zákazníků?
- Jak využívat ambasadory značky?
Wikipedia je extrémně úspěšným projektem, který se stal do značné míry truhlou vědomostí pro široké internetové masy. Funguje především díky ochotě lidí sdílet, kontrolovat a zdrojovat informace — poslední dvě zmíněné věci uživatele sociálních sítí zrovna nezdobí, ale na sdílení jsou tyto platformy založené. Tak proč si nezaložit také nějakou Wiki sociální síť? Přesně to napadlo zakladatele Wikipedie Jimmyho Walese.
„Mým nápadem je přenést zásady Wikipedie na sociální síť," uvedl dle deníku Zeit Jimmy Wales ve středu 30. října na digitálním veletrhu Digital X v Kolíně nad Rýnem. Nese název „WT: Social“ a měla by fungovat, podobně jako „Wiki“, tedy bez reklam.
Slibuje i mnohem větší editorskou svobodu komunity vůči příspěvkům na síti. „Dokážete si představit sociální síť, kde by celé společenství mohlo pracovat na příspěvcích?“ zeptal se Wales svého publika. Právě na uvědomělé práci dobrovolníků ověřovatelů Wikipedie do značné míry stojí. Ověřování a důvěryhodnost by měly být pravděpodobně hlavní devízy „WT: Social“, která na svých stránkách uvádí, že by mělo jít o sociální síť zaměřenou na zpravodajství.
Manifest na homepage zároveň odkazuje na projekt WikiTribune, který bude dost možná „WT: Social“ pohlcen.
Zde je jeho překlad:
„S tím, jako sociální sítě vyrostly, dokázaly zároveň zesílit hlasy špatných aktérů po celém světě. Fake news ovlivnily globální dění, algoritmy se přitom starají jen o ‚engagement' a udržování závislostí lidí na platformách bez (skutečné) podstaty.
WikiTribune chce být jiná.
Nikdy neprodáme vaše data. Naše platforma žije z štědrosti jednotlivých dárců, abychom mohli zajistit ochranu vašeho soukromí a udržet váš sociální prostor bez reklam.
Budete se moci sami rozhodnout o tom, jaký obsah vám bude předkládán, editovat zavádějící nadpisy nebo označovat problematické příspěvky.
Budeme rozvíjet prostředí, kde jsou špatní aktéři odstraňováni, protože je to správné, ne protože to najednou dopadá i na náš byznys.
Toto ovšem bude fungovat jen s vaší pomocí. Přidejte se už dnes a pomozte změnit stav sociálních médií.“
Po přihlášení toho ovšem zatím mnoho neuvidíte. Evidentně jde o předregistraci a pravá služba ještě není připravena. Lze si dost těžko představit, že by měla nahradit Facebook. Na WiKi ostatně chodí většina lidí nárazově a jen, když něco potřebuje zjistit. Mnohem menší skupina lidí, co k jejímu rozvoji aktivně přispívá, by ale mohla tvořit jádro sociální sítě, která není mainstreamová, ale má co nabídnout.