Google rozšiřuje nakupovatelný obsah o zdroje produktů na YouTube
Během pandemického roku zaznamenala e-commerce skutečný boom. Do online prostředí se přesunula většina značek, které tak musí přicházet s inovativními způsoby, jak upoutat pozornost spotřebitelů a jak jim co nejvíce usnadnit zkušenost s nákupem.
Google představil minulý týden během čtvrtečního LiveStreamu sadu nových nástrojů a funkcí zaměřených na nakupovatelný obsah. Jeden z nich, zdroje produktů, umožňuje inzerentům propojit produkty z e-shopu s existující kampaní na platformě YouTube. Zdroje produktů se budou zobrazovat buď vedle videa na YouTube nebo pod ním.
Zdroje produktů mohou prodejci nastavit v Google Merchant Center. Tam vytvoří seznam produktů, které chtějí prostřednictvím Google Merchant Center inzerovat a ke každému z nich přidají určité atributy. Zdroje produktů pak budou tyto atributy používat k seskupování katalogů, které odkazují přímo na aktivní reklamní kampaně. „Formát videa má silnou schopnost vyprávět příběh. Během sledování reklamy poté divák uvidí zároveň i snímky produktů k nákupu,” uvedla Nicky Rettke, která ve společnosti YouTube pracuje v oblasti product managementu, v rozhovoru pro Campaign US. „Video tak pomáhá poskytnout divákům více informací o samotných produktech, zpřístupnit tyto informace a zmenšit třecí plochy při nákupu."
YouTube se tak stává pro spotřebitele stále více oblíbeným nástrojem přímého nákupu. Podle společnosti Google si až 70 % uživatelů zakoupilo produkt od jisté značky v důsledku toho, že dané produkty viděli na YouTube. A inzerenti, kteří ve svých kampaních využívali zdroje produktů, dosáhli o 60 % více konverzí za nižší cenu. Příkladem může být společnost Reebok. Ta zjistila, že vyhledávání hesla „workout at home“ vzrostlo na YouTube po 10. březnu 2020 o více než 55 % ve srovnání s denním průměrem v předchozích měsících. Značka proto zahájila reklamní kampaň TrueView pro své boty na High-Intensity Interval Training (HITT) na YouTube a využila zdroje produktů. Kampaň přinesla o 54 % více konverzí při o 26 % nižších nákladech než reklamy bez zdrojů produktů a přivedla o 74 % více nových uživatelů na web značky Reebok.
„Nepočítáme s tím, že by měl trend domácích tréninků v dohledné době ustupovat,” uvedla Jillian Acquarulo, performance marketing manager ve společnosti Reebok. „Díky využití tohoto nástroje jsme dokázali podpořit provoz na stránkách a získali jsme efektivnější návratnost investic do reklamy. To v konečném důsledku pomáhá našemu zisku, protože s marketingovými výdaji pracujeme ještě efektivněji.“ Společnost Reebok plánuje využít zdroje produktů i v plánované kampani k zahájení nového školního roku.
Google také oznámil, že Target Return on Ad Spend (ROAS), metrika návratnosti prostředků vložených do reklamy, je nyní k dispozici globálně pro všechny inzerenty v rámci videokampaní vyzývajících k akci a do konce letošního roku i pro kampaně discovery. Značka Estée Lauder tuto funkci testovala a podle Google zaznamenala v období po svátcích nárůst ROAS o 146 %.
YouTube také podporuje nakupovatelný obsah na televizních zařízeních pomocí nástroje Brand Extensions. Ten divákům umožní nakupovat prostřednictvím druhé obrazovky po zhlédnutí televizní reklamy.
Nakupovatelný obsah se v rámci sociálních sítí setkává s velkou popularitou, což souvisí i s tím, že všechny velké platformy jako TikTok, Snapchat a Facebook přidávají funkce přímého placení. Podle eMarketeru se tržby v rámci nákupů probíhajících na sociálních sítích v USA během roku 2021 zvýší o 34,8 %, a to na 36 miliard dolarů. V důsledku toho by nákup na sociálních sítích představoval 4,3 % prodejů v rámci e-comerce ve Spojených státech.
Zdroj: campaignlive.com