Greenpeace reaguje na fenomén FaceApp s EarthApp. Jak bude vypadat v roce 2050 Rusko?
Aplikace FaceApp pobláznila miliony lidí, kteří si chtěli vyzkoušet, jak mohou vypadat třeba za 20 let. ruská pobočka organizace Greenpeace využila této mánie k poukázání na klimatické změny, když vytvořila vizuální prezentace toho, jak mohou vypadat za dvě dekády populární místa v Rusku.
Kampaň nese název EarthApp a spolupracovala na ní s agenturou Isobar Moscow, kde byla za kreativu zodpovědná Diana Volkova. Ta uvedla v tiskové zprávě:
„Změnu klimatu je čím dál těžší a těžší ignorovat: vidíme, jak se mění počasí a jak se ekosystémy stávají méně stabilní. Když uživatelé publikovali jejich „postaršené“ tváře, objevila se otázka: jak to v tu dobu bude kolem nás vypadat? Jak se změní svět, když ho uděláme starším přes FaceApp, stejně jako naše portréty? Snažili jsme se našimi příspěvky ukázat odpovědi a tím také zvýšit povědomí o situaci a vyzvat k akci k zvrácení klimatické změny. Nemáme tolik času, ale ještě nějaký zbývá. Pojďme s tím něco dělat!“
První příspěvek Greenpeace znázorňoval Petrohrad ležící na řece Nevě, v místě vysušených bažin a mokřad. Za 20 let by dle mnohých odborníků mohlo město ocitnout díky zdvihnuté hladině oceánů a moří pod vodou.
Petrohrad před
Petrohrad poté
„Vědci se už před dlouhou dobu shodli na tom, že lidská činnost je zodpovědná za změnu moderního klimatu. Lidstvo pálí uhlí, olej a plyn, což vede k vypouštění skleníkového plynu. S nekontrolovanými emisemi jsme změnili atmosféru ve skládku. Její jemná rovnováha je narušena. Klima, které bylo dobré pro život se pro nás stává nepřátelské pro nás a všechny formy života. Potřebujeme šířit informace o tom, že je lidstvo na pokraji katastrofy. A změny mohou nastat jen, když se přestaneme chovat, jako když neexistuje žádný zítřek,“ uvedla Polina Karkina, koordinátorka pro klima a energii pro ruskou pobočku Greenpeace.
Kampaň běžela zahrnovala celkem 6 přeměn. Prohlédnout si další můžete níže.
Bajkal před
Bajkal poté
Arktida před
Arktida poté
Moskva předtím a poté
Došlo pochopitelně i na hlavní město Ruska. U jemu věnovanému příspěvku Greenpeace varuje, že teplota během nejteplejšího měsíce roku v Moskvě by mohla do roku 2050 stoupnout o 5,5 ° C. Situace neobvyklého tepla a smogu, stejně jako v roce 2010, se prý stane novou normou. (Pro zhlédnutí současného stavu klikněte na pravou část fotografie.)
Soči předtím a poté
Další proměna zachycuje někdejší dějiště zimní olympiády, Soči. To zanedlouho i v zimní sezóně může hyzdit roztátý sníh, prázdné sjezdovky a opuštěná lyžařská střediska.
Sibiř předtím a poté
„Sibiř a Jakutsko nyní zažívají skutečnou ekologickou katastrofu: jen podle oficiálních údajů spaluje více než milion hektarů lesa," upozorňuje v popisku další z proměn Greenpeace. Obrovská plocha Sibiře je v současnosti v plamenech a dle environmentální organizace může být brzy s častější frekvencí požárů tajga změněna na věčně doutnající území.
Jednotlivé příspěvky zároveň vyzývají k petici proti ruským ropným společnostem snažícím se vytěžit nové oblasti nedotčené přírody.
Tip redakce:
Zdroj: Twitter / OLADIMEJI
Ve spojitosti s aplikací FaceApp se objevilo mnoho poplašných zpráv týkajících se bezpečnosti dat, která si od svých uživatelů bere. O tom, jak moc je brát vážně, si přečtěte v článku FaceApp jako bezpečnostní strašák. Máte se bát předání svých dat Rusům, nebo je hysterie přehnaná?.