Greenpeace reaguje na fenomén FaceApp s EarthApp. Jak bude vypadat v roce 2050 Rusko?

6. 8. 2019 | Petr Michl
FaceApp ukázala desítkám milionům lidí, jak budou vypadat za několik desítek let. Kampaní EarthApp nastavuje Greenpeace Russia zrcadlo tomu, jak může vypadat v roce 2050 Petrohrad, Moskva, Bajkal, Sibiř nebo Soči.



Aplikace FaceApp pobláznila miliony lidí, kteří si chtěli vyzkoušet, jak mohou vypadat třeba za 20 let. ruská pobočka organizace Greenpeace využila této mánie k poukázání na klimatické změny, když vytvořila vizuální prezentace toho, jak mohou vypadat za dvě dekády populární místa v Rusku.  

Kampaň nese název EarthApp a spolupracovala na ní s agenturou Isobar Moscow, kde byla za kreativu zodpovědná Diana Volkova. Ta uvedla v tiskové zprávě:

„Změnu klimatu je čím dál těžší a těžší ignorovat: vidíme, jak se mění počasí a jak se ekosystémy stávají méně stabilní. Když uživatelé publikovali jejich „postaršené“ tváře, objevila se otázka: jak to v tu dobu bude kolem nás vypadat? Jak se změní svět, když ho uděláme starším přes FaceApp, stejně jako naše portréty? Snažili jsme se našimi příspěvky ukázat odpovědi a tím také zvýšit povědomí o situaci a vyzvat k akci k zvrácení klimatické změny. Nemáme tolik času, ale ještě nějaký zbývá. Pojďme s tím něco dělat!“

První příspěvek Greenpeace znázorňoval Petrohrad ležící na řece Nevě, v místě vysušených bažin a mokřad. Za 20 let by dle mnohých odborníků mohlo město ocitnout díky zdvihnuté hladině oceánů a moří pod vodou.

 

Petrohrad před

 

Petrohrad poté

 

„Vědci se už před dlouhou dobu shodli na tom, že lidská činnost je zodpovědná za změnu moderního klimatu. Lidstvo pálí uhlí, olej a plyn, což vede k vypouštění skleníkového plynu. S nekontrolovanými emisemi jsme změnili atmosféru ve skládku. Její jemná rovnováha je narušena. Klima, které bylo dobré pro život se pro nás stává nepřátelské pro nás a všechny formy života. Potřebujeme šířit informace o tom, že je lidstvo na pokraji katastrofy. A změny mohou nastat jen, když se přestaneme chovat, jako když neexistuje žádný zítřek,“ uvedla Polina Karkina, koordinátorka pro klima a energii pro ruskou pobočku Greenpeace.  

Kampaň běžela zahrnovala celkem 6 přeměn. Prohlédnout si další můžete níže.

Bajkal před

Bajkal poté

                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Arktida před

Arktida poté

             

 

Moskva předtím a  poté

Došlo pochopitelně i na hlavní město Ruska. U jemu věnovanému příspěvku Greenpeace varuje, že teplota během nejteplejšího měsíce roku v Moskvě by mohla do roku 2050  stoupnout o 5,5 ° C. Situace neobvyklého tepla a smogu, stejně jako v roce 2010, se prý stane novou normou. (Pro zhlédnutí současného stavu klikněte na pravou část fotografie.)   

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Для того, чтобы увидеть свой «состаренный» портрет в приложении, нужно всего 5–10 секунд. Столько же потребуется, чтобы помочь нашей планете, ведь она действительно может сильно измениться вместе с изменением климата. Недавнее исследование показало, что максимальная температура самого тёплого месяца года в Москве к 2050 году может вырасти на 5,5 °C. И ситуации аномальной жары и смога, как в 2010 году, станут новой нормой. Из-за выбросов парниковых газов от деятельности человека наша планета нагревается и очень быстро меняет свой привычный облик. Климатологи бьют тревогу: человечество больше не может бесконтрольно сжигать уголь, нефть и газ так, как будто завтра не придёт никогда. ⠀ Присоединяйтесь к нам, чтобы начать действовать вместе. Подпишите петицию, ссылка в сторис . #greenpeace #greenpeacerussia #faceapp #climatechange

Příspěvek sdílený Greenpeace России (@greenpeaceru),

    

 

Soči předtím a  poté                                             

Další proměna zachycuje někdejší dějiště zimní olympiády, Soči. To zanedlouho i v zimní sezóně může hyzdit roztátý sníh, prázdné sjezdovky a opuštěná lyžařská střediska.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Приложение FaceApp не распознает фото природного объекта, поэтому мы сделали это за него. Посмотрите, как может выглядеть зимний Сочи — растаявший снег, пустые склоны и заброшенные горнолыжные курорты. Из-за выбросов парниковых газов от деятельности человека наша планета нагревается и очень быстро меняет свой привычный облик. Климатологи бьют тревогу: человечество больше не может бесконтрольно сжигать уголь, нефть и газ так, как будто завтра не придёт никогда. ⠀ Присоединяйтесь к нам, чтобы начать действовать вместе. Подпишите петицию, ссылка в сторис . #greenpeace #greenpeacerussia #faceapp #climatechange

Příspěvek sdílený Greenpeace России (@greenpeaceru),

    

 

Sibiř předtím a poté

„Sibiř a Jakutsko nyní zažívají skutečnou ekologickou katastrofu: jen podle oficiálních údajů spaluje více než milion hektarů lesa," upozorňuje v popisku další z proměn Greenpeace. Obrovská plocha Sibiře je v současnosti v plamenech a dle environmentální organizace může být brzy s častější frekvencí požárů tajga změněna na věčně doutnající území.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

В Сибири и Якутии сейчас происходит настоящая экологическая катастрофа: только по официальным данным, горит больше миллиона гектаров леса. А что будет, если мы заглянем в будущее и «состарим» нашу планету? Ещё больше тайги может остаться только на наших фото — в реальности она будет уничтожена более частыми и разрушительными пожарами в результате изменения климата. Из-за выбросов парниковых газов от деятельности человека наша планета нагревается и очень быстро меняет свой привычный облик. Климатологи бьют тревогу: человечество больше не может бесконтрольно сжигать уголь, нефть и газ так, как будто завтра не придёт никогда. ⠀ Присоединяйтесь к нам, чтобы начать действовать вместе. Подпишите петицию, ссылка в сторис . #greenpeace #greenpeacerussia #faceapp #climatechange

Příspěvek sdílený Greenpeace России (@greenpeaceru),

 

Jednotlivé příspěvky zároveň vyzývají k petici proti ruským ropným společnostem snažícím se vytěžit nové oblasti nedotčené přírody.


Tip redakce: 


Zdroj: Twitter / OLADIMEJI

Ve spojitosti s aplikací FaceApp se objevilo mnoho poplašných zpráv týkajících se bezpečnosti dat, která si od svých uživatelů bere. O tom, jak moc je brát vážně, si přečtěte v článku FaceApp jako bezpečnostní strašák. Máte se bát předání svých dat Rusům, nebo je hysterie přehnaná?.

Štítky dokumentu: Kreativní inspirace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: