Ironické olympijské plakáty od 'čínského Banksyho' ozdobí české ulice

7. 2. 2022 | Petr Michl
Hokejista drtící tibetského mnicha bodycheckem mířeným na hlavu, krasobruslař v krvi nebo biatlonistka popravující Ujgura — i to jsou díla od čínského umělce Badiucaoa. Díky iniciativě sinologů na ně narazíte v metru v Praze a v ulicích Plzně a Brna.


Zdroj: Badiucao

Zimní olympiáda v Pekingu s sebou pro mnoho lidí nese pachuť podniku, který by se v zemi, jakou je dnešní Čína, neměl konat. Námitky jsou jasné: mimo jedné z ekonomicky nejsilnějších velmocí světa jde také o krutou despocii, která utlačování své opozice pozvedla s pomocí moderních technologií na novou ještě hrozivější úroveň. Právě na toto téma se vyjadřuje i čínský umělec žijící v Austrálii, Badiucao. Umělec někdy přezdívaný jako čínský Banksy při příležitosti zahájení olympiády připravil sérii plakátů, které na způsoby útlaku čínského režimu upozorňují. Pojďme se na ně nejprve podívat.

Hokejista sráží k zemi tibetského mnicha. Je to odkaz na dlouhodobé potlačování lidských práv v Tibetu, který je Čínou okupován od 50. let minulého století. Na jeho území Peking ničí náboženská místa, upozaďuje tibetštinu jako jazyk a neváhá prolévat při potlačování demonstrací i krev.


Zdroj: Badiucao

Plakát s biatlonistkou mířící na svázaného muže se zavázanýma očima upozorňuje na popravy odpůrců režimu v Číně. Znak na prsou muže přitom odkazuje na etnikum Ujgurů, které je v posledních letech předmětem největšího útlaku. Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace upozorňoval už před 4 lety na to, že v Číně je na milion Ujgurů v internačních táborech, kde neplatí lidská práva.


Zdroj: Badiucao

Po bruslemi krasobruslaře je krvavá šmouha ve tvaru květiny, jež je symbolem města Hongkong. To Velká Británie vrátila pod správu pevninské Číny v roce 1997. To, že s tím spojené záruky jisté autonomie proti režimu Čínské lidové republiky, budou pošlapány, podtrhla v roce 2019 násilná čínská reakce na protesty v hongkongských ulicích proti zákonu, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny.


Zdroj: Badiucao

Snowboardista nejezdí na snowboardu, ale na jedné z bezpečnostních kamer, kterými je Čína prošpikována. Dokonce tak, že dle statistiky společnosti Comparitech z roku 2021 bylo 54 % ze 770 milionů bezpečnostních kamer na světě právě v Číně. Špatné skóre v rámci systému sociálních kreditů může čínskému občanovi znemožnit i cestovat mezi jednotlivými oblasti země. V realitě tomu napomáhají i bezpečností kamery, které dokážou rozpoznat konkrétní obličej člověka i ve velkých davech v nádražních halách.


Zdroj: Badiucao

Sdílejte tento článek:
Podobné články: