Meta čelí v USA žalobě za návykové funkce Facebooku a Instagramu zaměřené na děti. Podepsalo ji 42 generálních prokurátorů

26. 10. 2023 | Petr Michl
Útok na samou podstatu fungování Facebooku a Instagramu. I tak se dá číst závažná žaloba, která by ji mohla změnit.

Zdroj: Teenagers with smartphones on Shutterstock

Každý uživatel sociálních sítí už někdy zažil FOMO nebo dopaminovou vlnu, když jeho příspěvek získal více lajků a komentářů. Skupina 42 generálních prokurátorů z 33 států USA ovšem tvrdí, že konkrétně funkce Facebooku a Instagramu jsou návykové a zaměřené na děti.

Dle jejich žaloby Meta je design Facebooku a Instagramu navržen tak, aby na nich mladí uživatelé zůstali déle a opakovaně se k nim vraceli. Činí tak prostřednictvím svých algoritmů, častých notifikací a nekonečného feedu. Některé funkce navíc dle tvrzení státních zástupců negativně ovlivňují duševní zdraví dospívajících prostřednictvím sociálního srovnávání nebo propagace dysmorfie těla. V prvním případě se jedná zejména o srovnávání engagementu u příspěvků, v tom druhém o různé filtry posouvající často vzhled uživatelů sociálních médií k nepoznání, a nastavující tak nereálné očekávání toho, jak mohou lidé vypadat.

Federální žaloba obviňuje společnost Meta také z porušení zákona o ochraně soukromí dětí na internetu (Children's Online Privacy Protection Act, COPPA), protože shromažďuje osobní údaje uživatelů mladších 13 let bez souhlasu rodičů. Státy požadují ukončení škodlivých praktik společnosti Meta, jakož i pokuty a náhradu škody.

Pravděpodobně vás napadne, že popsané fungování není v ranku sociálních sítí rozhodně výlučné jen pro Facebook a Instagram. To generální prokurátoři uznávají, ale považují Meta za velmi efektivní v aplikaci daných funkcí.

Kdybychom měli hrát advokáty Meta pravděpodobně upozorníme na to, že na Instagramu si můžete skrýt počítání lajků před zrakem dalších uživatelů. Stejně tak bychom připomněli řadu prvků, které na Instagramu Meta uvedla s cílem ochránit náctileté uživatele, zejména před negativním chováním dalších uživatelů. A jistě stojí za to připomenout, že děti pod 13 let by si neměly na Instagramu ani Facebooku vůbec účty zřizovat a již nyní to mají těžší.

Fér je ale také zmínit, že většina těchto prvků přišla až poté, co se studie o negativním vlivu nastavení Facebooku a Instagramu dostaly na veřejnost.  

Generální prokurátorka státu New York, Letitia James, uvedla v tiskové zprávě:

Ačkoli společnost Meta tyto škodlivé účinky veřejně popírala a bagatelizovala, nemůže se věrohodně odvolávat na nevědomost. Z interních výzkumných dokumentů společnosti Meta vyplývá, že si je vědoma toho, že její výrobky poškozují mladé uživatele. Interní studie, které si společnost Meta nechala vypracovat — a které zůstaly neveřejné, dokud je nevyzradila informátorka a nezveřejnila je — skutečně ukazují, že společnost Meta o těchto závažných škodách spojených s časem, který mladí uživatelé tráví na jejích platformách, věděla již několik let…

…Společnost Meta vydělává na dětské bolesti tím, že záměrně navrhuje své platformy s manipulativními funkcemi, které vytvářejí závislost dětí na jejich platformách a zároveň snižují jejich sebevědomí. Společnosti působící v oblasti sociálních médií, včetně společnosti Meta, přispěly k národní krizi duševního zdraví mládeže a musí být pohnány k odpovědnosti."

 

Jenomže, co Meta může dělat se svou samotnou podstatou, kterou žaloba napadá?

„Měla by to být praxe společnosti Meta, která by lidi upozornila, že mají co do činění s nebezpečným, potenciálně návykovým produktem, než ho začnou používat," řekl v telefonickém rozhovoru pro CNBC generální prokurátor okresu Columbia Brian Schwalb.

Upravit podmínky používání služby, které upřímně nikdo nečte, by bylo pravděpodobně málo. Tipujeme tak, že mezi požadovanými nápravnými opatřeními požadovanými v budoucnu soudem může být také možnost vypnout personalizaci a algoritmické doporučování obsahu — tedy to, čemu se velké sociálně-mediální platformy podřizují se skřípěním zubů jejich vedení na evropském trhu, kde jim značně ztížil život zákon o digitálních službách.

Meta se pochopitelně brání. Její mluvčí Andy Scott uvedl:

Sdílíme závazek generálních prokurátorů poskytovat dospívajícím bezpečné a pozitivní zkušenosti online a již jsme představili více než 30 nástrojů na podporu dospívajících a jejich rodin. Jsme zklamáni, že místo produktivní spolupráce se společnostmi napříč odvětvím na vytvoření jasných, věku přiměřených standardů pro mnoho aplikací, které dospívající používají, zvolili generální prokurátoři tuto cestu."

 

Výše zmíněná informátorka a bývalá zaměstnankyně Meta, Frances Haugen, vynesla v roce 2021 ven interní dokumenty, které mimo jiné ukázaly, že Meta disponovaly dvěma studiemi, podle nichž užívání sociální sítě Instagram vede u některých dospívajících k psychickým problémům, sníženému sebevědomí a dalším poruchám. Nyní Haugen žaloba sama oslavuje. Dnešek je historický den. Je to symbol toho, že pohár přetekl. Lidé už nejsou ochotni dále čekat a ohrožovat děti nebo jejich budoucnost,“ uvedla a na síti X zvýraznila část žaloby říkající, že Meta opakovaně klamala veřejnost o závažných nebezpečích spojených s používáním sociálních sítí. A přitom skryla „způsoby, jakými platformy zneužívají a manipulují své nejvíce zranitelné spotřebitele: teenagery a děti“.

  

Samotní generální prokurátoři nečekají jednoduché ani rychlé soudní řízení. Je ale zřejmé, že jsou odhodlaní tento soudní boj vést. „V Americe nastala těžká doba. Máme tu polarizaci, jakou jsme nezažili od občanské války. A tak to, že se všichni generální prokurátoři z obou stran (republikáni i demokraté, pozn. red.), lidé, kteří spolu často velmi hlasitě a veřejně nesouhlasí, spojili a vydali se stejným směrem, myslím, že o něčem vypovídá,“ uvedl dle CNBC na tiskové konferenci generální prokurátor státu Tennessee Jonathan Skrmetti. Mimo jiné to vypovídá o tom, že Meta čekají těžké chvíle, dost možná astronomická pokuta a další úpravy fungování Facebooku a Instagramu.

 

Tip redakce


Zdroj: CBS News, 60 minutes

Přečtěte si více o dokumentech Meta představených Haugen v článku Kontroverzní obsah a diskuze plné hádek udrží lidi na platformách Facebooku, říká whistleblowerka Frances Haugen.

Štítky dokumentu: Facebook Instagram Legislativa

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: