Microsoft umožnil 33 milionům handicapovaných získat zážitek z videoher, který doposud nebyl možný
Microsoft ve spolupráci s marketingovou agenturou McCann New York získal letos na festivalu Cannes Lions ocenění Grand Prix v kategorii Brand Experience & Activation. S kampaní „Changing the game” (Měníme hru, pozn. redakce) tyto společnosti zvítězily v kategorii, která mimo jiné oceňuje vylepšení zkušenosti se značkou, aktivaci uživatelů, kreativní a komplexní budování značky prostřednictvím dalšího využití designu i komplexní zapojení uživatelů.
A právě na dostupnost se zaměřila kampaň Changing the game. Video na podporu této kampaně začíná rozhovory s dětmi, které trpí určitou formou postižení. Například jim chybí část ruky, jsou na vozíčku, apod. Právě kvůli těmto handicapům si nemohou zahrát různé videohry, protože nedokáží kontrolovat klasické ovladače (gamepady). A zde přichází ke slovu Microsoft. Vyvinul totiž speciální ovladač s názvem Xbox Adaptive Controller. Ten bere v potaz nejrůznější handicapy a díky svému designu dokáže zprostředkovat zážitek z herní konzole Xbox. K ní je možné připojit externí zařízení jako spínače, tlačítka, držáky a joysticky a uzpůsobit jej svým potřebám.
Na nadšené výrazy hráčů v různých věkových kategoriích se můžete podívat ve videu níže.
Videohry mohou být cestou do jiného světa, můžete v nich být kdekoliv a hlavně kýmkoliv si zamanete. Můžete běhat, skákat, bojovat, střílet z luku, létat, a mnohem více. A obzvláště pro lidi s handicapem může být tento únik od reality velice vítaný, a jak ve videu zaznělo: když hrají, necítí se „jiní".
Microsoft však nemyslel pouze na praktičnost samotného ovladače, ale na ucelenost samotného produktu. Tedy již od vybalování z krabice. Proto je i samotné balení uzpůsobeno tak, aby z něj ovladač mohly lidé získat, ať už je jejich fyzické omezení jakékoliv. Vývoj produktu byl od počátku propojen s charitou AbleGamers Charity, nadací Cerebral Palsy Foundation, SpecialEffect, Warfighter Engaged a mnoha dalšími. Dle slov Microsoftu právě názory od těchto skupin pomohly k designu, funkčnosti a balení ovladače Xbox Adaptive Controller v podobě, jaké je k dispozici na trhu.
Společnost Microsoft představila tento ovladač již během Super Bowlu, který je známý svými nejdražšími reklamními přestávkami. Vysílání letošního Super Bowlu pohybuje mezi 5,1 až 5,3 miliony dolarů za 30 sekund. Microsoftu se však tento tah vyplatil a jeho reklama se stala tou nejúspěšnější na letošním zápase.
Video doposud nasbíralo na YouTube přes 29 milionů zhlédnutí, a pokud jste jej ještě neviděli, tak ho vřele doporučujeme.
Z dětí, které účinkovaly v reklamě, současně Microsoft učinil své ambasadory. Děti průběžně natáčely videa na své YouTube kanály, ve kterých ovladač představovaly. Mezi nimi byl například chlapec Owen.
Nadšená byla i hráčky Aby. Té sice chybí část ruky, ale to ji nezabránilo, aby si pořádně užila hru a dokonce vyzkoušela i hrát pomocí nohou.
A takto zrecenzovalo Xbox Adaptive Controller YouTube duo All Access Life.
Děti se díky zmíněnému ovladači mohly zúčastnit herních turnajů, napojit se na online komunitu, poznat nové lidi i přátele . Současně tak Microsoft získal na svou stranu i řadu rodičů, kteří nový Xbox Adaptive Controller vnímají jako skvělý nástroj pro své děti.
Kampaň neunikla ani pozornosti médií a pochvalně se Microsoftu vyjádřil například of Forbes, Variety či The New York Times. Navíc se o této společnosti začalo hovořit o 246 % více na sociálních sítích a získala přes 1 miliardu impresí. Ale co je nejdůležitější, díky tomuto ovladači nyní skutečně může hrát každý. Microsoft tak na tento počin může být opravdu hrdý.
And now… winning the 2019 Grand Prix in Brand Experience & Activation… Congratulations to @mccann_mw in New York for #ChangingTheGame, a campaign for @Microsoft and @Xbox! #CannesLions https://t.co/ExGESEsE9D
— Cannes Lions (@Cannes_Lions) 20. června 2019
Zdroje: Wired, Adobo Magazine, Forbes, Variety, Xbox