Pohled sportovních reportérů na ženy a muže se zásadně liší
Ve stínu olympijských her v Brazílii vydala univerzita Cambridge zajímavou studii. Vyšlo najevo, že prezentace sportovkyň v médiích se zásadně liší od vyobrazování sportovců. Dočtete se například, že na stejném turnaji soupeří „starší“ a „svobodné“ ženy nebo „silní“ a „skvělí“ muži.
Podívejme se nejprve pár měsíců nazpět. Píše se rok 2015 a kanadská tenistka Eugenie Bouchard suverénně vítězí v 2. kole Australian Open proti Kiki Bertens a místo otázky na průběh zápasu, který vyzněl jednoznačně v její prospěch 6:0 a 6:3, dostává od reportéra zvláštní požadavek: „Můžete udělat otočku?“
I přes obdivuhodné sportovní úspěchy, kterých ženy na celém světě dosahují, jsou v médiích prezentovány úplně odlišně než jejich mužské protějšky. Tento nesoulad je v plné kráse k vidění v televizi, v rádiu na webu a nejaktuálněji i na olympiádě, kde ženy i muži soupeří o zlaté medaile. Reportáže o jejich výkonech jsou všelijaké jen ne rovnocenné.
Na ženy se v médiích velmi často odkazuje jako na „dívky“, zatímco muži jsou málokdy nazváni „chlapci“. Existují také asociace či kombinace slov, které se mnohem pravděpodobněji vyskytují ve zprávě o sportovkyni. Mezi ně patří například slova „stará“, „starší“, „těhotná“, „vdaná“ či „svobodná“. Do kontrastu s těmito slovy můžeme dát nejpoužívanější slova ve článcích o sportovcích. Nejčastěji se vyskytují přídavná jména „nejrychlejší“, „silný“, „velký“, „opravdový“ nebo „skvělý“.
Samotné výkony sportovců a sportovkyň vyznívají z článků také odlišně. Muži jsou spojováni se slovesy jako „zvítězit“, „dominovat“ nebo „bojovat“. U žen zase narazíme nejčastěji na slovesa „soutěžit“, „zúčastnit se“ nebo „usilovat“.
Ve studii bylo zanalyzováno více než 160 milionů slov pomocí obsáhlé databáze psané i mluvené angličtiny Cambridge English Corpus. Mezi zkoumané zdroje patřila široká škála anglicky mluvících médií a experti z Cambridge University Press je podrobně rozebrali.
V marketingu se velmi často řeší využívání sexistických prvků v reklamách, které jsou mnohdy doprovázeny velkým povykem nejen z pohledu veřejnosti, ale i žurnalistů. Z této studie vyplývá, že i oni, možná nevědomě, přispívají svou špetkou do mlýna tím, jakým způsobem o sportovních výkonech obou pohlaví mluví.
Zdroje: FastCompany, Cambridge.org