Spasí ambiciózní projekt JetMusic český hudební průmysl?
Ilustrační obrázek, zdroj: www.sxc.hu |
Hudba se v České republice krade zcela běžně. Málokdo se asi pozastaví nad tím, že si z internetu nelegálně stahuje jedno album za druhým, sdílí MP3 soubory s přáteli a hudbu do svého MP3 přehrávače získává téměř výhradně pirátstvím.
Právě na současný stav chtějí zareagovat česká hudební vydavatelství. Zbraní jim má být projekt JetMusic, hudební portál, který zdarma nabídne streamovanou hudbu českých interpretů. Pokud dojde k jeho zprovoznění, lidé budou mít možnost bezplatného přístupu k milionům zvukových stop. Projekt JetMusic by totiž ve své konečné fázi mohl působit zároveň jako digitální archiv české hudby.
A v čem by měl JetMusic prospět současné situaci? Projekt počítá s podobným efektem, jakého dosáhli Monty Pythoni zveřejněním svých děl na serveru YouTube. Tím, že lidem v roce 2009 poskytli možnost sledovat jejich nahrávky online dosáhli nejlepších prodejních čísel za poslední desetiletí. Podobně by to mělo fungovat i v případě JetMusic. Server bude nabízet skladby i ke zpoplatněnému stažení. Kdo si bude chtít hudbu přehrát například do MP3 přehrávače, zaplatí. Vydavatelé počítají s tím, že se jim touto cestou podaří zlepšit českou morálku při nákupu hudby přes internet.
V současné době se totiž v ČR prodá přes internet pouhých 5% hudby, přičemž na západě je toto zastoupení často mezi 40 - 50%. Otázkou však je, zda spuštěním JetMusic nedojde spíše k další kanibalizaci a zpřístupnění většího počtu skladeb k nelegálnímu sdílení. Pokud však vydavatelé sází na to, že jakýkoli nárůst objemu prodaných skladeb je dobrý i při složení této oběti, mohlo by to fungovat.