Studie: Každý třetí Čech se vyhýbá různým letním aktivitám, protože nemá 'letní tělo'

19. 7. 2024 | redakce, TZ
Tlak na změnu postavy v rámci příprav na léto zná téměř dvě třetiny Čechů. 31 % respondentů výzkumu GLAMI Fashion (Re)search dokonce přiznalo, že se kvůli obavám o svou postavu vyhýbá různým letním aktivitám u vody.


Zdroj: Glami

Módní trendy sice do určité míry formují módní preference spotřebitelů, nejnovější výzkum GLAMI Fashion (Re)search ale ukazuje, že nákupům oblečení stále vládnou stereotypy, jak ty ohledně standardů krásy a vzhledu těla, tak ty ohledně věku. Výsledkem je, že třetina Čechů raději vynechá letní aktivitu, aby nemuseli odhalovat své tělo, a třetina Čechů starších 55 let cítí tíži společenských očekávání, což ovlivňuje jejich styl oblékání.

Dokonalé letní tělo versus společenská omezení

Léto s sebou přináší nejen slunce a zábavu, ale také určitou zranitelnost. Konkrétně 42 % dotázaných uvedlo, že se v létě cítí citlivěji ohledně svého těla než po zbytek roku. 48 % uvedlo, že se cítí stejně po celý rok. Přesto jen 6 % může s jistotou prohlásit, že si jsou při návštěvě pláže svým tělem jisti, což je nejhorší výsledek ze vzorku srovnávaných evropských zemí. Nejsebevědoměji se v plavkách cítí Rumuni (32 %), Bulhaři (22 %) a Řekové (21 %).

Tlak na změnu postavy v rámci příprav na léto zná téměř dvě třetiny Čechů. Ještě smutnější je, že 31 % respondentů přiznalo, že se kvůli obavám o svou postavu vyhýbá různým letním aktivitám u vody.


Zdroj: Glami

Otevřenost vůči neutrálnímu přístupu k tělu

Navzdory obavám z vlastního vzhledu začíná veřejnost přijímat koncept body neutrality. Tato filozofie klade důraz na přijetí těla takového, jaké je, bez posedlosti tím, jak vypadáme nebo co bychom měli změnit pro uspokojení společenských norem a přijetí ostatními.

Podle 81 % účastníků průzkumu by se lidé kvůli typu těla nebo věku neměli v létě více zahalovat a měli by se oblékat podle toho, v čem se cítí dobře. I tak si ale stále někteří lidé myslí, že starší lidé (11 %) nebo lidé s plnoštíhlou postavou (8 %) by se v teplém období neměli příliš odhalovat.

Věkové stereotypy stále ovlivňují oblékání

68 % Čechů starších 55 let se domnívá, že by se ve svém módním stylu neměli příliš omezovat kvůli svému věku. Módní kousky ve výrazných barvách by tak měli nosit vždy, pokud se v nich cítí pohodlně. Přesto ale 31 % z nich již někdy pocítilo tlak společnosti na to, co by měli a neměli nosit. V důsledku toho se 56 % dotázaných snažilo vyhnout přiléhavému oblečení, 15 % se vyhýbalo začlenění jasných barev do svého šatníku, 13 % se uchýlilo k oblečení, které zakrývalo více, než by si přáli, a 11 % se rozhodlo pro konzervativnější styl a vynechalo módní oblečení.

„To, že všichni trochu znejistíme, když si na sebe poprvé po zimě vezmeme krátkou sukni nebo plavky, je přirozené. Důležité ale je si uvědomit, že to, jak vypadáme, je ta nejméně zajímavá skutečnost o nás. Nenechme si tedy kvůli faldíku nebo vrásce navíc ujít slunečné dny u rybníka v plavkách nebo večerní sklenku vína v krátkých šatech,“ povzbuzuje Eliška Hynková, Brand & PR manažerka GLAMI.

Štítky dokumentu: Marketingový výzkum

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: