Už žádná další Bird Box Challenge. Z YouTube zmizí nebezpečné výzvy a pranky

20. 1. 2019 | Kristýna Vozková
Zdá se, že Bird Box Challenge byla poslední kapkou a YouTube začal jednat. Všichni uživatelé mají dva měsíce na to, aby ze svých účtů odstranili životu a zdraví nebezpečné výzvy a pranky.

Zdroj: Jake Paul / youtube.com

Zábavné výzvy a pranky všeho druhu jsou na YouTube jedním z nejsledovanějších formátů. V honbě za sledovaností jsou však uživatelé často ochotní zajít do extrémů a riskovat pro pár lajků navíc i vlastní život. Poté, co YouTube zasáhla vlna nové život ohrožující výzvy související s populárním filmem Bird Box, se platforma rozhodla zpřísnit svá pravidla pro nahrávání podobného nebezpečného obsahu

V aktualizovaných pokynech pro autory je uvedeno, že ačkoliv je YouTube domovem celé řady oblíbených virálních výzev, chce se ujistit, že žádná z nich nebude škodlivá a životu nebezpečná. Jsou tedy výslovně zakázána veškerá videa představující riziko vážného ohrožení na zdraví či životě. Banovány však budou i takové typy pranků, jejichž oběti se domnívají, že se v podobném nebezpečí nacházejí. Sem se řadí například videa, v nichž aktéři předstírají násilné vniknutí do něčího bytu nebo pronásledují chodce v automobilech, ze kterých se ozývají zvuky střelby.

Všichni uživatelé YouTube mají nyní dvouměsíční lhůtu, během které musí nebezpečný obsah smazat, jinak jim hrozí zablokování účtu.

Příklady nebezpečných výzev

Projděte si s námi příklady výzev, které se skutečně vymkly kontrole. Zkoušelo je více lidí s výsledkem mnoha zranění a někdy dokonce i úmrtí. 

The Bird Box Challenge

Jak již napovídá název, tato výzva souvisí s populárním filmem Bird Box, v němž ztvárnila hlavní roli Sandra Bullock. Ta se spolu se svými dětmi vydává na nebezpečnou cestu, kterou mohou přežít pouze se zavázanýma očima. Od filmové premiéry vznikla celá řada humorných fotek, meme i videí vyzývajících aktéry plnit běžné denní úkony poslepu.

Součástí filmu je také scéna, v níž aktéři řídí auto za pomoci GPS se zalepenými a zabarvenými okny. A právě tato scéna inspirovala mimo jiné i YouTubera Jakea Paula k natočení videa, ve kterém se projíždí na ulici ve své dodávce se zavázanýma očima. Video sice obsahovalo varování, aby obdobný kousek nikdo nezkoušel, ale pro slávy chtivé teenagery je to jako rudý šátek pro býka. Video bylo sice zanedlouho smazáno, posloužilo však mladým američanům jako zdroj inspirace pro šílené kousky za volantem. V pátek byla v Laytonu v Utahu nahlášena dopravní nehoda, při níž 17 letá řidička řídila pickup se staženou čepicí přes oči a narazila do jiného vozidla. Nehoda se naštěstí obešla bez větších zranění.

Policie tak varovala širokou veřejnost před tímto nepochopitelným trendem a na svých sociálních sítích reagoval i Netflix, který ve svém vyjádření uvedl, že si velice cení oblíbenosti filmu, ale žádá, aby si nikdo při výzvě neublížil.

The Tide Pods Challenge

Zdroj: youtube.com

Jaké další možné využití mají gelové kapsle na praní prádla? Během posledních měsíců se na YouTube objevila řada videí mladých Američanů pojídajících kapsle přímo na kameru. Tato výzva známá pod názvem The Tide Pods Challenge je životu nebezpečná. Kapsle obsahují řadu toxických a nebezpečných látek způsobujících popáleniny a další závažná vnitřní i vnější poranění. Je nahlášeno dokonce několik úmrtí spojených s jejich pozřením.

I přesto se však i nadále objevují nová videa, kde kapsle pojídají nejen samotné děti, ale i celé rodiny. Značka Tide spolupracuje na odstranění videí s YouTube a vznikl také krátký spot s hvězdou amerického fotbalu Robem Gronkowským z týmu New England Patriots.

The Fire Challenge

Zdroj: youtube.com

Myslíte, že není nic šílenějšího, než řídit s páskou přes oči nebo spolykat gelové kapsle na praní? Tak to jste na omylu. Velkým hitem YouTube se totiž stala The Fire Challenge, během níž se lidé polévají alkoholem a dalšími hořlavými látkami a zapalují se. Výzva se sice uskutečňuje převážně ve vaně nebo v blízkosti bazénu, i tak však většina aktérů skončila s lehkými i těžkými popáleninami v nemocnici. Před nedávnem byla v Americe zatčena matka 16 letého chlapce za to, že jej za účelem získání co největšího počtu liků zapálila. V nemocnici po provedení výzvy zemřela teprve 15 letá dívka.

 

Miláčku, vystřel

Lidé si často neuvědomují, jak moc riskují při snaze o vyfocení toho nejsenzačnějšího selfíčka nebo natočení toho nejvíce šokujícího videa. Sláva na sociálních sítích je totiž vratká a pomíjivá, následky bezmyšlenkovitého jednání však mohou být trvalé. Odstrašujícím příkladem mladým hvězdám YouTube může být teprve 20 letá Monalisa Perez, která při natáčení pranku nechtěně zastřelila svého přítele.

Video jim mělo přinést hromadu zhlédnutí a Pedro na jeho začátku sliboval šokující obsah každý týden. Pro svůj debut si připravili kousek, při kterém dívka vystřelí na přítele, kterého před kulkou ráže 50 zachrání 3,8 cm tlustá encyklopedie. Kulka však prošla skrz a Pedro svým zraněním na místě podlehl. Dívka, v tu dobu těhotná, si za jeho zabití odseděla 6 měsíců ve vězení.

Zdroje: mashable.com, edition.cnn.com, telegraph.co.uk

Štítky dokumentu: YouTube

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: