Výročí: první video bylo nahráno na YouTube před 10 lety
Dnes je tomu přesně 10 let, co na YouTube někdo nahrál první video. V 21:27 23. dubna 2005 tak učinil jeden ze zakladatelů dnes největšího portálu se streamovaným videem, Jawed Karim. Video nese název „Me at the zoo" („Já v ZOO") a Karim na něm stojí před výběhem slonů a říká, že je nich cool to, že mají dlouhé choboty. Ano, začátky mohou být skromné. Přesto má dnes video přes 14 milionů zhlédnutí.
Dnes má YouTube přes miliardu uživatelů a každou minutu se na něj nahraje na 300 hodin nového video obsahu. Naprostá většina z toho zapadne bez povšimnutí. Někdy se ale dějí skutečně neočekávatelné věci. Rozhodně mezi to patří fakt, že videem s historicky největším počtem zhlédnutí je Gangnam Style od jihokoresjkého popového zpěváka PSY. Dnes má přes více než 2,3 miliardy zhlédnutí a PSY od té doby nedělá nic jiného než jen mírně upravené klony té samé písně.
S konstatováním, že autorem druhého nejsledovanějšího videa (s více než miliardou zhlédnutí) je Justin Bieber s písní Baby, raději svět hudebních profesionálně produkovaných klipů opustíme. YouTube totiž dává prostor i mnohem méně sofistikovanému obsahu, který často vzniká z čiré nudy. V roce 1984 natočil Charlie Schmidt video s kočkou v tričku, která hraje na klávesy. O 23 let později ho nahrál na YouTube. A výsledek? Dnes má takřka 40 milionů zhlédnutí.
YouTube, to nejsou jen roztomilé kočičky. Najdete na něm mnoho tutorialů, inspirativních přednášek, videí univerzit nebo třeba vědecky popularizačních pořadů. Autor tohoto článku doporučuje například Crash Course World History, kterým provází John Green, historik, autor bestsellerů pro teenagery a naposledy i třeba k scénáře k hollywoodskému hitu dle jeho předlohy. Obrovské množství historických dat a zajímavostí je v něm sděleno velmi záživnou formou. Vyznáte se třeba v tom, jak vlastně vznikl izraelsko-palestinský konflikt? Věnujte tomu 12 minut a budete o dost chytřejší.
Výše zmíněný pořad má často počet zhlédnutí přesahující půl milionu diváků, přesto musí spoléhat na dary svých fandů. Dle New York Post prý pro autory videí platí v USA rovnice 1 milion zhlédnutí = 1 tisíc dolarů příjmu vyplaceného Googlem jako podíl z ceny reklamy vysílané před jejich videi. Přesto existuje mnoho kanálů, které se pohodlně živí.
Kanál recenzující hračky FunToyzCollector má více než 4 miliony odběratelů a podle žebříčku příjmu TOP 500 Youtuberů společnosti Social Blade vydělává v rozmezí 1 až 16 tisíců dolarů za den. Mimochodem video níže s matrjoškami Teletubbies má 43 milionů zhlédnutí.
Nejslavnější YouTuber současnosti PewDiePie pak prý vydělává až 18,2 milionů dolarů ročně. Za co? Za let's play videa, tedy hraje počítačové hry a u toho je komentuje.
Mnoho YouTuberů se stalo vlogery a jejich video deníčky jsou sledovány statisíci a někdy i miliony odběratelů. 10 let YouTube tak pomohlo vzniknout i některým novým slovům. Například hauling popisuje činnost, při níž se dívky chlubí ve videích svými nákupy, které jsou už dnes ve skutečnosti často produkty dodanými firmami, jež jim za to platí. Americká fashion / beauty blogerka Bethany Mota si skrze svůj kanál vydělá zhruba 40 tisíc dolarů měsíčně.
V České republice plynou autorům videí příjmy z reklam i menší než poloviční při stejném počtu zhlédnutí ve srovnání s USA. Přesto zde existuje několik desítek YouTuberů, kteří dosáhnou na nadprůměrnou českou mzdu pouze skrze svůj Youtube kanál. Mnohdy jim v tom ale pomáhá product placement, který dělají za honorář pro firmy. Přečtěte si o tom více v rozhovoru Rozhovor s Tomášem Gavlasem: Čeští YouTube vlogeři začínají být atraktivní pro značky.