YouTube podniká další kroky proti videím s duplicitním obsahem
YouTube oznámil, že začal zasahovat proti účtům v rámci Partnerského programu, které berou již vytvořený obsah a následně ho publikují na svém kanále . Podle vyjádření této video platformy bylo zaznamenáno vysoké množství duplicitního obsahu, a proto jsou účty, u kterých se toto chování objevuje, mazány. Jejich majitelé mají 30 dní, aby zažádali o obnovení.
Publikování duplicitního obsahu je proti pravidlům Partnerského programu YouTube, nicméně jedná se o víc než porušení autorského práva. YouTube ve svém vyjádření doplnil:
„Smyslem pravidel Partnerského programu je, abychom zajistili, že v něm budou kanály přinášející hodnotu, které jsou také originální a relevantní. Je možné nahrávat obsah z více zdrojů i upravovat ten stávající a souběžně mít nárok na Partnerský program. Je totiž důležité stále budovat obsah. Tedy, pokud přidáte originální komentář, vzdělávací hodnotu, vyprávění nebo vysoce kvalitní úpravy, je v pořádku zpeněžovat váš kanál.”
Příklady duplicitního obsahu:
Níže najdete přehled obsahu, který může být odstraněn z YouTube právě na základě duplicity.
-
Obsah vyvolává dojem, že je automaticky generovaný
-
Obsah je přebrán od třetí strany bez toho, aby k němu byl přidán nový obsah či komentář
-
Obsah byl nahrán množstvím uživatelů a majitel účtu není prvním člověkem, který video nahrál
-
Obsah byl nahrán způsobem, který se snaží obejít nástroje autorského práva YouTube
Situace v České republice
Problematika neautorského obsahu je značně rozšířená i u nás. Příkladem může být populární zpravodajský a žurnalistický projekt DVTV, který najdete na celé řadě YouTube kanálů, které ovšem nejsou tím oficiálním kanálem. A přesně v souladu s porušením podmínek Partnerského programu, tedy bez jakéhokoliv vlastního komentáře, vhledu či doplnění nových informací.
Na českém YouTube se ale neparazituje jen na DVTV, ale třeba na Show Jana Krause, pořadu Výměna manželek TV Nova a dalších oblíbených programech. Některé parazitní kanály nemají přes tisíc odběratelů, takže se jich nová čistka nebude týkat, jiné dost možná postihne.
Co dělat v případě odstranění účtu
Jak jsme uvedli výše, v takovém případě má uživatel 30 dní na to, aby YouTube požádal o revizi tohoto rozhodnutí. Souběžně by měl:
-
Objevovat se ve svých videích (ať už tváří nebo hlasem)
-
Odkazovat ze svého webu zpět na svůj YouTube kanál
-
Poskytnout více informací o své práci a to jak v popisu videa, tak samotného kanálu
-
Ujistit se, že video skutečně splňuje podmínky Partnerského programu. Zmíněné zásady si můžete přečíst zde.
Ačkoliv je majitel kanálu povinen zažádat o navrácení do Partnerského programu do 30 dnů, nikde není uvedena lhůta, do které se YouTube k této žádosti vyjádří.
Pokud uživatel ve svém YouTube Studiu (dříve Studiu pro autory) stále vidí hlášku „kanál je přezkoumáván”, pak stále ještě není rozhodnuto. Toto vyjádření totiž znamená, že tým, který má přezkoumání na starosti, nedošel k jasnému závěru a bude opětovně hodnocen, než padne finální rozhodnutí. Podle vyjádření YouTube by všechny tyto kanály měly získat vyjádření do konce tohoto roku a prozatím doporučuje nahrávat originální obsah, který může naklonit rozhodnutí ve prospěch vlastníka kanálu.
Zdroje: Marketing Land, YouTube
Kam dál
YouTube bere autorská práva skutečně vážně, a proto v létě tohoto roku představil nový nástroj pro kontrolu autorských práv. Tento nástroj s názvem Copyright Match Tool má umožnit autorům najít jejich videa, která někdo jiný nahrál na další kanály a právě bez schválení jejich tvůrce.