Za chyby se platí. Akcie Googlu klesly po faktické hrubce jeho AI chatbota o více než 8 %
Vesmírný teleskop Jamese Webba. Zdroj: Stock photos on Shutterstock
Microsoft oznámil dopředu, že v úterý 7. února bude mít tiskovou konferenci a představí něco velkého. Vzhledem k tomu, že se o integraci schopnosti AI chatbotu ChatGPT do vyhledávače Bing spekuluje už několik týdnů, nebylo úplně těžké uhádnout, o co půjde. Google proto rychle zareagoval a vyšel ven se svým AI chatbotem Bard… a asi se poněkud ukvapil. Faktická chyba ve vizuálu k ilustraci jeho fungování totiž stála na hodnotě akcií technologického giganta v jednu chvíli až 100 miliard dolarů.
Rychlé představení chatbota Bard nebylo ničím jiným než zvoláním: „A my to máme taky. Dokonce jako první. Heč.“ Myšleno chatbota ve formě generativní umělé intelegence, která bude brzy integrována do „klasického“ internetového vyhledávání.
CEO Googlu, Sundar Pichai, ve svém článku na blogu Googlu uvedl, že umělá inteligence může být nápomocná při syntéze poznatků na otázky, na které neexistuje jediná správná odpověď:
„Brzy se ve vyhledávání objeví funkce poháněné umělou inteligencí, které rozdělí složité informace a různé pohledy do snadno stravitelných formátů, takže budete moci rychle pochopit celkový obraz a dozvědět se z webu více.“
Povšimněte si slova „brzy“, nástroj ještě není k dispozici. Pro ilustraci jeho schopností si Googlu připravil GIF, který představil těmito slovy:
„Bard se snaží spojit šíři světových znalostí se silou, inteligencí a kreativitou našich velkých jazykových modelů. Čerpá informace z webu a poskytuje tak čerstvé a kvalitní odpovědi. Bard může být odbočkou pro kreativitu a startovním můstkem pro zvědavost, který vám pomůže vysvětlit devítiletému dítěti nové objevy z vesmírného teleskopu NASA Jamese Webba nebo se dozvědět více o nejlepších současných fotbalových útočnících a poté získat cvičení pro rozvoj vašich dovedností.“
Odpověď k „vesmírnému dotazu“ si přitom můžete prohlédnout níže.
Zdroj: Google
Problémem bylo to, že Bard tvrdí, že JWST byl použit k pořízení vůbec prvních snímků tzv. exoplanety, tedy planety mimo sluneční soustavu Země. První snímky exoplanet přitom pořídil v roce 2004 Velmi velký dalekohled Evropské jižní observatoře (VLT).
V Googlu asi nemají dost „vesmírných nerdů“, protože si této faktické chyby nikdo nevšiml. Na rozdíl od tiskové agentury Reuters, která na ni jako první upozornila a rozpoutala akciový výprodej mateřské společnosti Googlu, Alphabet. Svým způsobem prkotina, ovšem pro tisíce lidí spouštěč myšlenky, že Google čeká ještě mnoho práce, než dožene náskok tvůrce ChatGPT, OpenAI, a s tím jeho investora Microsoft.
Zdroj: Investing.com
Mluvčí společnosti Google poté prozradil Reuters, jaké si bere jeho zaměstnavatel poučení. „To zdůrazňuje význam přísného testovacího procesu, který tento týden zahajujeme naším programem Trusted Tester. Budeme kombinovat externí zpětnou vazbu s naším vlastním interním testováním, abychom se ujistili, že odpovědi Barda splňují vysokou laťku kvality, bezpečnosti a podloženosti reálnými informacemi," uvedl.
Je škoda, že „fact check“ nepřišel před samotným představením nového nástroje. Pokud chcete někdy v budoucnu uvést příklad finančně bolestivého dopadu opomenutí kontroly faktické správnosti marketingových materiálů, tak si tento článek uložte do záložek. Ač je ztráta až 100 miliard dolarů do značné míry virtuální a Google může být v rámci dnů na původních hodnotách, stejně daný okamžik připravil jeho akcionářům skutečně nepříjemné chvilky.
A zároveň je obecným varováním před tím, aby se umě poskládané věty chatbotem ještě dlouho nebraly jako jasná pravda. Už teď mnoho lidí svůj zdravotní stav konzultuje s „doktorem Googlem“. Lze přitom předpokládat, že doktor Bard bude ještě přesvědčivější. V kombinaci se schopností AI chatbotů skvěle si vymýšlet je tím zaděláno na nemalý problém, který se může přelít do reputačního a potenciálně i právního problému pro jeho provozovatele.
Tip redakce
Zdroj: Microsoft
Jazykový model založený na ChatGPT se připojuje k internetu. Vyhledávač Bing i prohlížeč Edge nabízí AI jazykový model, který je výkonnější než ChatGPT a přizpůsobený speciálně pro vyhledávání. Jde do značné míry o revoluci ve vyhledávání.
Zdroj: Stock photos on Shutterstock
Téměř za dveřmi je „postrach" pro tvůrce hudby MusicLM, který napíše hudbu dle textového zadání a využije přitom libovolné nástroje, náladu, žánr nebo úroveň zkušeností hudebníka. Google se ho ale zatím zdráhá vypustit zcela. Přečtěte si více v článku Google stojí za nástrojem AI tvořícím hudbu dle textového zadání. Nechce ho ale zveřejnit.