Živá LGTB vlajka se prochází po Moskvě a upozorňuje na práva své komunity
V roce 2013 vešel v Rusku v platnost federální zákon, který trestá „propagaci a distribuci materiálů na podporu netradičních sexuálních vztahů”, známý jako zákon proti gay propagandě. Rusko se tak stalo jednou ze zemí, v níž se i v 21. století můžete kvůli otevřenému podporování sexuální orientace dostat i za mříže.
Španělská FELGTB federace musela tedy přijít na nenápadný způsob, jakým dát Rusku najevo svůj nesouhlas s jejich zákonem a bojovat za práva své komunity. Ve spolupráci s agenturou LOLA MullenLowe tak vznikla kampaň „Hidden flags”, která využívá jednak popularity světového fotbalového turnaje a zároveň faktu, že probíhá v červnu, který komunita označuje za svůj Pride Month a je celosvětově spojován s protesty Gay Pride.
Federace tak vyslala do Moskvy šest svých aktivistů pocházejících z různých zemí světa, oblečených do národních fotbalových triček tvořících svými barvami vlajku LGTB komunity – červená pro Španělsko, oranžová pro Holandsko, žlutá pro Brazílii, zelená pro Mexiko, modrá pro Argentinu a fialová pro Kolumbii. Tato živá vlajka hrdosti se prochází po ulicích Moskvy a fotí se u nejslavnějších monumentů, aniž by jakkoliv porušovala ruské zákony.
Cílem kampaně není vzbuzovat rozruch nebo vyvolávat demonstrace, ale poukázat na fakt, že členové komunity jsou společností často bezdůvodně diskriminováni a napadáni. Každý by měl mít právo otevřeně se hlásit ke své sexuální orientaci a nebýt za to šikanován.
Podle studie z Centra nezávislého sociálního výzkumu (Center for Independent Social Research) se zločiny z nenávisti proti komunitě LGTB od roku 2013 zdvojnásobily.
Uge Sangil, prezident FELGTB Španělsko na adresu kampaně uvedl: „Skrytá vlajka ukazuje odvážné lidi, kteří čelí každodenní diskriminaci, umlčování a strachu nejen v Rusku, ale i v jiných částech světa, kde jsou lidé z LGTB pronásledováni, ponižováni nebo marginalizováni."
V rámci kampaně vzniklo video a také webová stránka, na které se návštěvníci kromě galerie mohou podívat také na medailonky všech zúčastněných aktivistů. Svou podporu kampani mohou vyjádřit také na sociálních sítích pod hashtagem #thehiddenflag.
Zdroje: thehiddenflag.org, thedrum.com