#fallofthewall25: Německo si připomnělo pád Berlínské zdi s pomocí tisíců světel
Připomínat si významné historické události má smysl. Díky dnešní digitální době to jde navíc mnohem lépe než jen s jedním svátečním dnem, při kterém političtí představitelé položí pár věnců. U nás to dokládá třeba projekt Českého rozhlasu Znovu 89, jehož facebooková stránka už od začátku roku publikuje příspěvky z útržky z tisku před 25 lety, a trefně tak ilustruje ducha doby a situaci před Sametovou revolucí. V Německu je symbol pádu Železné opony jasný, nic nebylo tak hmatatelné jako Berlínská zeď rozdělující město na území svobodné SRN a komunistické NDR. I proto si nyní naši sousedi připomínají její pád obzvláště nápaditým způsobem.
Před 25 lety dělila Berlín jedna velká zeď. O víkedu 7. až 9. listopadu se ulicemi Berlía místo ní vinula řada speciálních svítících balonků. 15 kilometrů dlouhá světelná instalace, objevující se například u Branderburské brány nebo kolem budovy Řišského sněmu, měla návštěvníkům a obyvatelům Berlína nenásilnou formou připomenout, že ještě před 25 lety byl jejich svět rozdělen na dva. Každý z balónků měl svého vlastního patrona, tedy někoho, kdo za ním stojí a vlastně reprezentuje ty, díky kterým Berlínská zeď mohla spadnout.
Organizace Kulturprojekte Berlin, která má světelnou instalaci na svědomí, zvolila tuto formu prezentace jako připomínku jakýchkoliv konfliktů a jejich společného překonání. Tisíce patronů z celého Německa se tak v neděli 9. listopadu sešlo jeden vedle druhého, každý u svého světla. Patroni měli možnost na svůj balónek napsat nějaký vzkaz. Mezi patrony se často objevovali i mladí lidé, kteří ačkoliv ji přímo nezažili, pomyslné hranice východního a západního Berlína překračují každý den. Ať už na cestě do školy nebo za přáteli. V rámci nedělního happeningu se pak všichni sešli a jeden po druhém vypustili svůj balónek, svou část Berlínské zdi k obloze. A pomyslná opona se zvedla.
Pád Berlínské zdi si však mohli připomenout i ti, kteří nechtěli nebo nemohli přijet přímo do Berlína. Stačilo svůj vzkaz nebo vzpomínku sdílet na sociálních sítích s hashatagem #fallofthewall25. Všechny zprávy se pak zobrazovaly přímo na webu.
Celou akci má na svědomí kromě hlavního organizátora, Kulturprojekte Berlin, například také design studio Whitevoid Interactive, památník Berlínské zdi, Spolek Roberta Havemanna a bauderfilm. Doslova symbolické však je, že na aktivaci obyvatel se podílelo přes 200 spolků - od kostelů po nejrůznější sdružení. I toto společné usilí může symbolizovat společnou snahu o pád Berlínské zdi.