Greenpeace útočí na partnerství LEGO a Shell s pomocí virálu
Přivazování se ke stromům a polévání se ropou dnes ekologickému aktivistovi mediální pozornost ani chtěný sentiment u veřejnosti nezaručí. Greenpeace na to šel proto v boji proti partnerství petrochemického giganta Shell s LEGO mnohem více virálně.
Greenpeace se nelíbí, že existuje speciální edice stavebnice LEGO s ropnou plošinou, na které je logo Shell – společnosti, kterou mimo jiné viní za bezohledné ničení přírody a v jeho důsledku i lidských životů v Nigérii. V tomto případě z toho, že stavebnicí od LEGO odpoutává pozornost od ničení Arktidy. Dle agentury Iris Worldwide, která stojí za partnerstvím LEGO, Shell a Ferrari pro roky 2012-2014, má PR hodnotu 116 milionů dolarů. O poněkud pošramocené pověsti Shell asi není třeba polemizovat. LEGO se na druhou stranu považuje za environmentálně zodpovědnou značku provozující také rozsáhlé větrné elektrárny, která se dokonce do roku 2020 zavázala vyrobit více energie, než ji spotřebuje.
Rovnou si přiznejme, že útočit na vašeho nepřítele a snažit se přitom napadnout i love brand, jakým LEGO je, není nic jednoduchého. Poselství, které chtělo Greenpeace vyslovit, ovšem zaznělo a vzhledem k více než 4 milionům zhlédnutí videa na YouTube se tak stalo velice hlasitě. A nezmění to ani rozlícené komentáře mnoha lidí, kterým Greenpeace v tomto případě doslovně hází špínu na jejich oblíbenou hračku.
Produkčně je video od agentury Don't Panic obdivuhodnou prací. Ta navíc využívá i poměrně sofistikovaný sarkasmus, kdy hudbou v pozadí je cover písně Everything is Awesome z nedávnou uvedeného The LEGO movie. Umírající Lego panáčci topící se v husté černé tekutině mohou být připomínkou jiných obětí ropných skvrn, které také nemohou mluvit a svět se o jejich utrpení nikdy v plném rozsahu nedozví. Nechceme se tím stavět ani na jednu stranu – zde naleznete pohled Greenpeace a zde vyjádření od LEGO, které říká především to, že je pro něj nemilé být vtahován do sporů někoho jiného.
Skutečně. Značka LEGO byla využita jako volavka pro přitáhnutí pozornosti lidí a ukázalo se to jako velice účinná volba.
Tip redakce:
Provedení videa a idea toho, že lidé vstřebají složitou obžalobu společenského jevu a dojmou se nad osudem jeho obětí, pokud to je vyobrazeno pomocí animace, využil již v minulosti řetězec restaurací Chipotle, který pohrdá velkochovy zvířat a industrializací zemědělství. Jeho video Back to The Start získalo v roce 2012 ocenění od TED, Ad Worth Spreading.
Úspěch a vlastně i totožné ocenění od TED se Chipotle podařilo zopakovat s krátkým filmem Scarecrow. O osudech strašáka v osidlech zemědělské zlo-korporace se můžete dozvědět více v našem článku.
Zdroj: Guardian, Greenpeace, LEGO