Jak jeden snímek na Instagramu odstartoval diverzifikaci ilustrací v učebnicích pro studenty medicíny

23. 11. 2023 | Kristýna Vozková
Jak se poznají symptomy rakoviny kůže na černé pokožce? Hůře než na bílé. A o to víc, když ji na tmavé kůži doktor nikdy během svého studia neviděl. Jeden virální snímek upozorňující na tento problém odstartoval iniciativu, která i díky přispění společností Johnson&Johnson a Deloitte mění učebnice pro mediky.

V roce 2021 obletěla online svět ilustrace zobrazující lůno černošské ženy s plodem uvnitř. Okamžitě se stala virální. Poukázala totiž na fakt, že ačkoliv je společnost ve 21. století diverzitě nakloněna v celé řadě odvětví, lékařství je stále trochu zpátečnické. V učebnicích pro budoucí mediky je černá barva pleti vyobrazována v méně než 5 % případů. Pokud zcela pomineme otázky společenské, může tento stav přispívat k chybným diagnózám pacientů tmavší pleti. 

Autor známé ilustrace, nigerijský student medicíny Chidiebere Ibe o sobě v rozhovoru pro ABC prohlásil, že je „lékařský ilustrátor samouk" a k tvorbě kresby jej vedl právě fakt, že jsou v učebnicích pacienti vždy vyobrazováni se světlou barvou kůže. Sám netušil, jaký rozruch jeho prvotina způsobí. „Byl jsem překvapený, že většina zaměstnanců oboru zdravotní péče za 50 let neviděla černou ilustraci,” dodal. 

Jedna kresba tak odstartovala mezinárodní debatu o potřebě diverzifikovat zdravotnické ilustrace, do které se zapojily i společnosti Johnson&Johnson, Deloitte a Asociace lékařských ilustrátorů ( Association of Medical Ilustrators). Ty  oslovily Ibeho se svou iniciativou Illustrate Change, a v roce 2023 společně prezentovali světu dalších 25 kreseb, které ukazují například symptomy atopické dermatitidy, rakoviny prostaty, preeklampsie, lupénky nebo onemocnění periferních tepen na pacientech tmavé pleti. 

 

Podle amerického průzkumu z roku 2018, v rámci kterého byly analyzovány 4 000 ilustrací z nejpoužívanějších lékařských učebnic, se knihy sice přibližují rasovému složení USA, ale i přesto nadměrně vyobrazují světlé odstíny pleti, a to i v případě chorob, které postihují častěji černochy. Uvedla například, že černoši mají vyšší úmrtnost na šest běžných typů rakoviny, ale přesto se objevují na méně než 25 % obrázků zobrazujících rakovinu. Celkem  77 % obrázků zobrazuje světlý odstín pleti, 21 % střední tón pleti a pouze 4,5 % tmavý tón pleti.

Patricia Louie, profesorka sociologie na University of Washington a spoluautorka studie uvedla, proč tato situace představuje problém: 

„Většina lékařských snímků sestává z dekontextualizovaných částí těla, kde je tón pleti jediným fenotypickým znakem rasy. Kromě toho, že to může ovlivnit to, jak lékaři přemýšlejí o tom, jak vypadá ‚typický‘ pacientnejsou lékaři často odborně vyškoleni k tomu poznat, jak se rakovina kůže projevuje na tmavší pleti. U Američanů tmavé pleti je pak diagnóza rakoviny kůže v pozdním stádiu třikrát pravděpodobnější.”

 Nedostatek řádného zastoupení osob různých odstínů pleti v lékařské literatuře tak podle odborníků brání vhodné diagnostice a léčbě pacientů, a tím se zvyšuje jejich úmrtnost. Chidiebere Ibe ve spolupráci s Deloitte Health Equity Institute, Johnson&Johnson a AMI během posledního roku a půl vytvořili podle svých slov největší světovou knihovnu lékařských ilustrací zobrazující lidi různých barev pleti. V knihovně jsou k vidění diagnózy napříč všemi obory od dermatologie, přes gynekologii, oční choroby, onkologii, ortopedi až po hematologii. K podpoře této aktivity vzniklo také společenství AMI Diversity Fellowshipkteré má v plánu podporovat a vzdělávat dalších 10 lékařských ilustrátorů různých rasových a etnických původů, kteří během následujícího roku vytvoří 100 nových ilustrací.

Ibe uvedl k iniciativě následující: .„Není v pořádku myslet si, že jeden obrázek stačí a něco změní. Potřebujeme více lidí pokrývajících různé oblasti medicíny, proto je Illustrate Change velký projekt. Snažíme se vybudovat knihovnu se spoustou různých kreseb, ke kterým budou mít lidé volný přístup.“ Lékařské kresby jsou k dispozici na webových stránkách projektu

 „Chceme usilovat o zlepšení zdravotní péče. Jako poskytovatelé zdravotní péče poskytujeme péči velké většině lidí... proto by zdravotní péče měla představovat obrazy lidí, kterým sloužíme," dodal. 

Zapojení firem jako Deloitte nebo Johnson&Johnson je skvělou ukázkou CSR a zároveň i toho, že pojetí diverzity korporáty nevyznívá jen směšně či zbytečně. Iniciativa je jasným důkazem toho, že následování snah o diverzitu společnosti nemusí být vždy jen na oko, někdy může zachraňovat lidské životy. pak ukazuje, 

 


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: