Puč ztroskotal. Sam Altman se vrací do OpenAI jako její CEO

22. 11. 2023 | Petr Michl
Nevídaná korporátní telenovela je u konce. Máme oslavovat staronového krále a pranýřovat pučisty? Poučení z posledního týdne leží jinde.


Sam Altman na DevsDay. Zdroj: YouTube / OpenAI


Velmi zřídka se vidí ve firemním světě puč, který by tak spektakulárně ztroskotal. Minulý pátek 17. listopadu odvolalo představenstvo společnosti OpenAI na hodinu svého CEO, Sama Altmana. Záhy poté odešel také spoluzakladatel společnosti Greg Brockman. Nyní se vrací ručičky hodin zdánlivě nazpátek. Po 5 dnech se oba zmínění muži vrací na své pozice.

Open AI zveřejnila na X příspěvek potvrzující, že se Altman do firmy vrátí jako CEO. Představenstvo navíc dozná zásadní obměny. Nově bude jeho předsedou bývalý co-CEO Salesforce Bret Taylor, dalšími členy mají být Larry Summers a dosavadní člen představenstva Adam D'Angelo. Postupně bude tento firemní orgán doplněn do počtu 9 členů.

Původní představenstvo tím poznalo, že jeho formální pravomoci se mohou setkat s takovým odporem, že nebudou v realitě použitelné. Sam Altman není IT génius. Je to člověk s byznysovým fundamentem, který dokázal původně neziskovovou organizaci bádající v oblasti AI nasměrovat k pozici lídra peletonu společností nabízející nástroje pracující s generativní AI. Její AI chatbot ChatGPT je tím nejpoužívanějším a AI generátor vizuálů DALL-E 3 nabírá v posledních měsících na síle. Aktuální hodnota společnosti se pak má blížit k 90 miliardám dolarů

Síla Altmana je i v jeho PR kvalitách. Mark Zuckerberg a Elon Musk se dopracovali do stavu, kdy je velká část veřejnosti, včetně zákonodárců nejen v americkém Kongresu, bere za bezohledné miliardáře, jejichž platformy mohou ohrozit západní demokracii. Obzvláště pak Musk je nyní pro část veřejnosti vyloženě padouchem.
Generativní umělá inteligence a potenciální všeobecná umělá inteligence (AGI)
mohou představovat větší nebezpečí než sociálně-mediální platformy stíhané nánosy fake news, dle velké části odborníků se mohou stát rizikem pro samotnou existenci lidstva. Sam Altman se přesto stal rozumným šéfem, který obchází americký Kongres a další instituce sám od sebe a volá po určité míře regulace AI. Ač potenciálně sedí na mnohem ničivější Pandořině skříňce, stal se z něj „good guy“.

„Umění přesvědčivosti o světlých zítřcích“ mu navíc pomohlo i k tomu, aby byl zásadní postavou v nabírání vědců a AI odborníků do týmu OpenAI. Velká část zaměstnanců tak minulý pátek přišla o oblíbeného šéfa, kterému věřila. Místo něj se CEO stala nejprve dosavadní technická ředitelka, Miru Murati, a pár dní poté ex-CEO herní streamovací platformy Twitch, Emmet Shear. I to je důvod, proč dle deníku Financial Times podepsalo během pondělí 747 z 770 zaměstnanců OpenAI otevřený dopis, ve kterém požadovali odstoupení představenstva. To zahrnovalo mimo Altmana a Brockmana také hlavního vědce Ilyu Sustskevera i ne-zaměstnace Adama D'Angela, podnikatelku Tashu McCauley a vědkyni Helen Toner ze Center for Security and Emerging Technology z Georgetown University.

Altman se mezitím stal šéfem AI divize nevětšího podílníka OpenAI, společnosti Microsoft. Navíc Microsoft nabídl zaměstnancům OpenAI, aby přešli k němu. Situace tak byla neudržitelná, OpenAI se mohlo stát entitou s rychle zastarávajícím produktem, který mezitím replikují a vylepšují v Microsoftu. Vzhledem k tomu, že Microsoft už nainvestoval do OpenAI cca 13 miliard dolarů, znamenal by tento scénář sice velmi jasné vyjádření jeho síly, ale také částečné odepsání zmíněných investic. Bylo tak zřejmé, že návrat Altmana a ovládnutí vedení OpenAI bylo jeho velkým přáním.    

„Změny ve správní radě společnosti OpenAI nás těší. Věříme, že je to první zásadní krok na cestě ke stabilnějšímu, informovanějšímu a efektivnějšímu řízení,“ reagoval na to, když se to podařilo, CEO Microsoftu Satya Nadella

Altman pak ke svému návratu uvedl na X:

„Miluji OpenAI a vše, co jsem v posledních dnech udělal, sloužilo tomu, abych udržel tento tým a jeho poslání pohromadě. když jsem se v neděli večer rozhodl připojit k Microsoftu, bylo jasné, že to byla pro mě i pro tým ta nejlepší cesta. S novou správní radou a podporou (šéfa Microsoftu) Satyy (Nadelly) se těším, až se vrátím do OpenAI a navážu na naše silné partnerství s Microsoftem."

 

Svět tak byl za necelý týden svědkem korporátní telenovely nebývalých rozměrů.  Máme se tedy smát pučistům a oslavovat staronového krále? Lidé, kteří nejsou schopni dohlédnout následky svých činů během pár dní v malém, jim důvěrně známém a relativně snadno kontrolovatelném prostředí, mají ambice předvídat vývoj lidské společnosti jako celku v mnohaletém horizontu. Za tohle poučení by si Ilya Sutskever a celý „revoluční“ board OpenAI zasloužili nějakou speciální cenu,“ podotkl na Facebooku marketingový a SEO odborník Marek Prokop. Odkazuje tím pravděpodobně i na to, že motivace rebelů z představenstva byla údajně spojena s obavou z tempa komercionalizace OpenAI. Z toho, že touha vydělávat víc a víc zaslepí ochranné mechanismy a brzdy dávané umělé inteligenci, a posílí tak pravděpodobnost, že se „utrhne z kolejí“ a poškodí lidstvo.

Dopadlo to tak, že lidé v OpenAI si nechtějí kazit svou „party života“, při které jim zvedá náladu i vyhlídka nebývalých zisků pro část zaměstnanců po vstupu AI na burzu nebo skvělý pocit z práce pro obdivovanou společnost držící prst na tepu doby. Kdo by to (ne)čekal?

Samozřejmě nejde odhadnout, nakolik byly obavy buřičů v představenstvu relevantní. Popsaný veletoč ovšem dokládá, že (od počátku poněkud bláhové) naděje na to, že by společnosti na vrcholu vývoje umělé inteligence byly schopné seberegulace, splaskly. O to víc to bude na nadnárodních a národních politických aktérech, u nichž je kompetence v této oblasti značně sporná.  

Štítky dokumentu: AI Komentář

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: