Pohyby průvodce po Faerských ostrovech můžete ovládat sami na herní konzoli jako ve videohře

29. 5. 2021 | Kristýna Vozková
Není virtuální prohlídka jako virtuální prohlídka. Remote Tourism na Faerských ostrovech umožní zájemcům ovládat po dobu jedné minuty směr i tempo, kterým se průvodce vydá, a to pěšky, na koni nebo třeba i lodí a vrtulníkem.

Jedním z odvětví, ve kterých celosvětová pandemie Covid-19 pořádně zamíchala kartami, je turismus. Uzavřené státní hranice přiměly řadu států přesunout alespoň část nabídky online a umožnit turistům navštívit destinace či atrakce prostřednictvím virtuálních prohlídek. 

Zcela jedinečný zážitek si pro turisty připravili na Faerských ostrovech, kde k virtuální tour využívají průvodců „na dálkové ovládání.” Princip programu Remote Tourism je jednoduchý. Stačí navštívit webové stránky v 17:00 místního času a sledovat jednoho z místních, jak se s kamerou GoPro připevněnou k helmě vydává na svou cestu po jednom z osmnácti ostrovů. Pokud se zaregistrujete, máte navíc možnost po dobu jedné minuty průvodce sami ovládat pomocí tlačítek jako na herní konzoli. Kromě určení směru jej tak můžete přimět běhat, ale i skákat.  Každá prohlídka trvá hodinu, takže její směr a tempo má v rukou celkem šedesát lidí. Začíná se pokaždé na jiném místě a kromě pěšího turismu se mohou účastníci pokochat pohledem na panenskou přírodu i z vrtulníku, lodi nebo koňského sedla. 

Hlavním cílem projektu však překvapivě nebyla propagace ostrovů v době zákazu cestování. S jejich rostoucí popularitou a zvyšujícím se počtem turistů se organizace Visit Faroe Islands  snaží najít rovnováhu mezi cestovním ruchem a ochranou přírody. Během loňského roku tak přišla s programem zvaným Close for Maintenance neboli uzavřeno z důvodu údržby, během kterého se ostrovy turistům zcela uzavřely s výjimkou stovky dobrovolníků, kteří přiletěli na vlastní náklady a pomáhali s údržbovými pracemi, jako je oprava turistických tras, za ubytování a stravu. Projekt, do kterého se přihlásilo tisíce lidí, se měl znovu uskutečnit v minulém týdnu.  „Kvůli koronaviru jsme byli nuceni jej bohužel odložit až na další rok,” vysvětlil Bárður Eklund, manažer digitálního marketingu pro Visit Faroe Islands.  „To nás ale přivedlo k myšlence, že bychom to měli dobrovolníkům nějak vynahradit. Samozřejmě budeme rádi, pokud to mezi turisty zvýší povědomí o naší destinaci a po zákazu cestování si na nás vzpomenou.” 

Eklundův tým spolupracuje na projektu s reklamními agenturami Sansir z Faerských ostrovů a Mensch z Dánska. Jejich rozpočet je však velmi omezený. Představuje pouhých 2,2 milionu amerických dolarů, přičemž podle Eklunda jsou náklady na destinační marketing na sousedním Islandu až 10krát vyšší.  „Až budou moci  lidé znovu cestovat, všechny organizace na ně začnou křičet reklamy z obřích billboardů a televizních reklam. S ohledem na finance jim nemůžeme nikdy konkurovat. Musíme se odlišit jinak,” dodal Eklund.  

Na co Google Street View, když můžeme mít Sheep View 360°

Na Faerských ostrovech se originálního marketingu skutečně nebojí. Když jedna z obyvatelek ostrovů, Durita Dahl Andreassen, zjistila, že její domovina není dostupná v rámci Google Street View, rozhodla se k nápaditému řešení, které vycházelo z povahy samotné destinace. Na Faerských ostrovech žije 80 tisíc ovcí. Durita se tak rozhodla na některé z nich připevnit solárně nabíjené 360° kamery a přiblížit turistům krásy místní krajiny prostřednictvím Sheep View 360°. Každá z kamer pořídila jednu fotografii za minutu a s ohledem na to, že ovce nechodí pouze po vyznačených trasách, tak zaznamenala i ne snadno přístupné oblasti ostrovů. 

Sama Durita se stala projektovou manažerkou projektu a i jeho hlavní tváří, se kterou se diváci setkají v každém jejím videu označeném #wewantgooglestreetviev. Kromě obliby mezi turisty kampaň zaujala také na Cannes Lions, kde získala zlatého lva. 

 

Zdroje: edition.cnn.com, thedrum.com, remote-tourism.com, convinceandconvert.com, visitfaroeislands.com


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: