GoPro kamera odhalila bezohledné chování lidí k vodícím psům
Sedmatřicetiletý Amit Patel ztratil před pěti lety po neúspěšné transplantaci rohovky zrak. Od té doby je bývalý lékař odkázán na pomoc své vodící fenky jménem Kika. Ačkoliv je Kika skvěle vycvičená, každý den se oba potýkají s množstvím nehod, jejichž příčinu ale Amit vidět nemůže. Než aby z těchto potíží vinil Kiku, rozhodl se Amit nejdříve zjistit, proč k nehodám dochází. Připevnil proto Kice na krk GoPro kameru, která natáčela vše, co se během dne na jejich společných cestách centrem Londýna událo.
Díky záběrům z GoPro kamery odhalila Amitova manželka Seema, že lidé se k fence i jejímu páníčkovi často chovali bezohledně. „Lidé nás odstrkovali z cesty a někteří dokonce Kiku uhodili tím, co měli právě po ruce – třeba deštníkem nebo taškou,“ popsal Amit serveru Mashable.
Spolu s manželkou se proto rozhodli na bezohlednost, se kterou se nejspíše setkávají i další nevidomí lidé, upozornit na sociálních sítích. Videa i fotky pořízené „skrytou“ kamerou začali pravidelně sdílet na speciálním twitterovém účtu.
Pořízené záběry zachycují různé chování lidí ke Kice i jejímu páníčkovi. „Lidé Kiku v lepším případě rozptylují, chtějí si ji hladit nebo dělají různé rádoby vtipné fórky. V horším případě ji pak odstrkují nebo ji dokonce uhodí. Problematičtí jsou i rodiče, kteří se nestarají o to, co právě dělají jejich děti. Ty na Kiku často křičí nebo si s ní chtějí hrát. Já jim pak musím vysvětlovat, že to nejde, protože ona je vlastně v práci,“ vysvětlil Amit.
I've had to work super hard to guide daddy through the not so dog-friendly crowds in @westfieldlondon & now I need a rest! #stratford pic.twitter.com/nd9JBHy6r1
— Kika (@Kika_GuideDog) January 2, 2017
Amitovy zážitky jsou mnohdy až absurdní. „Jednou mi nějaká paní řekla, že když mám vodícího psa, musím jí dovolit, aby si ho pohladila a pomazlila se s ním,“ popsal. Jindy na něj jiná žena v autobusu 20 minut křičela, že jeho pes má blechy a že musí ihned vystoupit. Za celou tu dobu se jej navíc ani jeden ze spolucestujících nezastal.
See me work!This is me taking daddy through #LondonBridge station@TfL @GuidedogsLondon @guidedogs #GuideDogsEyeView pic.twitter.com/9qTjSbKdtH
— Kika (@Kika_GuideDog) August 8, 2016
Navzdory všem incidentům ale Amit říká, že valná většina lidí nemá s vodícím psem žádný problém a chová se k němu slušně. Problémy podle něj způsobuje jen malé procento arogantních a bezohledných lidí. Avšak i jeden člověk dokáže nevidomému odkázanému jen na pomoc vodícího psa pořádně zkomplikovat den.
Up at 5.30am, back home at 5.30pm, 15km walked, 10 London stations visited - all in a day's work! Sweet dreams everyone! pic.twitter.com/mzMdNqFBvs
— Kika (@Kika_GuideDog) January 6, 2017
Lidé často ani nevědí, jak se vlastně mají k nevidomému či jinak postiženému člověku chovat. Podle Amita přitom není třeba žádné zvláštní péče, jen základní lidské slušnosti. „Je pro mě ponižující, když se musím dovolávat pomoci od kolemjdoucích. Jsem jen obyčejný Londýňan, který by chtěl splynout s okolím a ne na sebe strhávat pozornost.“
I když je Amit díky Kice samostatný, občas se stejně jako žádný nevidomý člověk bez pomoci okolí neobejde. „Jednou se mi třeba stalo, že jsme s Kikou vystoupili na špatné stanici a oba jsme byli naprosto ztracení. Kolemjdoucí muž si nás ale naštěstí všiml a přišel ke mně, poklepal mi na rameno a zeptal se mě, jestli nepotřebuji pomoc. Nakonec nás doprovodil až do naší cílové stanice,“ přidal Amit na závěr i jednu dobrou zkušenost.
Na téma „jak se chovat k zrakově postiženým" již byly vytvořeny PSA kampaně v režii reklamních agentur. Tento „osobní deník ze života vodícího psa" má ale snad ještě výraznější dopad, protože nementoruje, ale je plně autentický a má mimořádně sympatickou hlavní hrdinku. Takovou, co by ji velká část publika ráda pohladila. Teď už ale ví, že by to nebyl při výkonu její služby ten nejlepší nápad.
Zdroj: Mashable