Jak a proč využívat krátké bumper videoreklamy
Lidé na YouTube dnes sledují přes miliardu hodin videí každý den. Většina z nich přitom není zvědavá na reklamu a kliká na možnost, jak ji přeskočit, jakmile je to možné. Existuje na to nějaký lék? Ano, bumper ads.
Bumper video reklamy mají pouhých 6 vteřin a divák je nucen zhlédnout je celé. Řadí se do kategorie TrueView In-stream. Google je představil již v roce 2016, najdete je na YouTube před začátkem klasického videa a nastavují se přes AdWords. Bumper videa využívají platební model CPM, kdy platíte vždy za tisíc zobrazení. Kvůli krátké stopáži se přitom počítá každé zhlédnutí.
Říct všechno v 6 vteřinách? Ano, jde to
Každý marketér dnes ví, že pouhé přesouvání klasických půlminutových reklam z televize na internet je špatným postupem. Čekat s odhalením toho, o co jde, až na závěrečné vteřiny stopáže, je v online prostředí risk. Internetový uživatel přesto nemá mnohdy nervy ani na delší video střižené pro něj. Právě v těch případech je vhodná bumper reklama. Odhalení vaší značky a hlavního poselství se nemá kam schovávat, půjdete s ním rovnou ven, protože 6 vteřin je zatraceně málo. Kupodivu to ale pro budování povědomí o značce stačí.
Dle studie Googlu z roku 2017 bylo u 487 analyzovaných bumper kampaní doloženo u 61 % z nich výrazné zvýšení povědomí o značce, a to v průměru o 9 %. Ad Recall pak fungoval ještě více, zvýšil se u 90 % ze zkoumaných 687 kampaní.
Kdy využít bumper ads
Zmíněné kampaně můžete využít například, když diváka remarketujete bumper videi poté, co už viděl hlavní kampaň. Neotravujete ho tak tím, že by musel znovu vstřebávat velké množství informací. Prostě mu jen připomenete své hlavní poselství nebo to, že tady jste (a třeba si od vás může něco koupit).
Tento způsob využívá například český výrobce obuvi Vasky. Prvně vám může nabídnout téměř dvouminutové video představující jeho kolekci.
Dále vás pak remarketuje jen bumper videem, jež vás utvrdí v tom, že jde o ručně šité kožené boty ze Zlína a že se hodí k vysedávání v trendy kavárně.
A tento trik může využít k představení více modelů obuvi. Zároveň funguje i jako jiná varianta remarketingu lidí, co si už boty prohlíželi na e-shopu Vasky.
Nicméně bumper videa lze využít i opačným způsobem. Například Vojtěch Lambert, CEO digitální agentury LCG New Media, je doporučuje v případě, kdy připravujete diváka na další sdělení:
„Bumper videa jsou také skvělou možností, jak diváka nalákat na ta další. Klíčové je správně zvolit strategii. Buď se dá říci vše podstatné v jednom video, nebo můžete zkusit diváka jen lehce navnadit, následně vytvořit remarketingový seznam v AdWords a poté ukázat klasickou reklamu TrueView. Všechno záleží na vytvořeném a promyšleném konceptu.”
Potřebu promyšleného konceptu potvrzuje i produkční studio Mystery Monks, které doporučuje vytvořit sérii videí, během kterých představíte vše, co chcete. V bumperech skvěle funguje komedie, hudba a emoce.
Abyste ihned zaujali svého diváka, upoutejte ho skvělým vizuálem a nezahlcujte ho zbytečným obsahem. Současně však nezapomeňte na sdělení, které je pro dané video důležité a neopomeňte svou značku. Skvělou práci v tomto ohledu odvádí například Old Spice.
Dle Lamberta dále platí následující pravidla:
Kdy Bumper Ads
-
-
Kombinovat s hlavním videem = maximalizace zásahu
-
Po uvedení na trh, udržování povědomí skrze vybrané období
-
Start a konec kampaně ‒ protažení TV
-
Kdy In-stream
-
-
Vhodné pro předání kompletního příběhu, nového produktu
-
Hlavní část kampaně
-
Zvýšení interakce skrze karty, odkazy v rámci videa (zapojení komunit a jejich rozšiřování)
-
Využijte různé možnosti oslovení
Podle samotného Googlu navíc bumper reklamy skvěle fungují i v kombinaci s TrueView nebo s kampaněmi v Google Preferred. Společně tak získají vysoký dosah a frekvenci zobrazení.
Lambert dále uvedl, jaké zkušenosti mají s bumper videi u jejich klientů:
„V našich účtech máme s bumper videi dobré zkušenosti. Fungovala vždy tak, jak měla a splnila, co jsme od nich očekávali. Takže za nás je určitě můžeme doporučit. Vždyť nové věci je potřeba si vždy vyzkoušet na vlastní kůži.
A pro lepší představu ještě přikládám tabulku s výsledky, kterých dosáhly bumper videa v jednom z našich účtů v porovnání s videi In-Stream. Celkový rozpočet pro obě tyto kampaně byl 60 000 Kč.”
Zach Lupei, produktový manažer videoreklam na YouTube, uvedl, že jsou z těchto reklam nadšení a i do budoucna plánují uveřejňovat reklamní formáty, které budou unikátně uzpůsobené uživatelům a způsobům, kterým videa sledují.
Kam dál?
Vojtěch Lambert bude přednášet také na konferenci Internet Advertising Conference, která proběhně už příští čtvrtek 5. dubna. Ukáže Vám několik případů, jak se dostat na statisícové růsty a zásahy na Facebooku v dobách neustálého snižování organického dosahu.
Jakub Křenek, Social Media & Digital Consultant v ADison, bude mluvit o možnostech a omezeních facebookové a instagramové reklamy. V čem se tyto dvě platformy liší a jak s nimi nejlépe pracovat? Podívejte se na to v reálných číslech a tvrdých datech.
Sociálně mediální nadhled nad světem reklamních praktik pak dodá facebookový guru, Josef Šlerka z Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Vystoupí s vámi ze sociální bubliny a ukáže na reálných případech, jak osobní feed ovlivňuje vaše vnímání informací.
Podívejte se, co nabídne kompletní program konference a doražte.