Tak jsme v Sydney, nebo v Melbourne? Optika vítá přilétající na australská letiště v jiných městech

4. 10. 2024 | Petr Michl
Optika Specsavers přišla v Austrálli s kampaní stojící na škodolibém žertu. Aby upozornila na důležitost správného zraku, vítá návštěvníky letišť v jiných městech. Fór pochopí, až když se přiblíží dost blízko na přečtení claimu s menším fontem.

Přijedete na letiště v Sydney a u karuselu se zavazadly vás čeká uvítací cedule s velkým nápisem „Welcome to Melbourne“. Uvítání může způsobit u některých paniku. Tu ovšem dokáže rozpustit mnohem menším fontem vyvedený sub-headline „Should've gone to Specsavers" („Měli jste jít do Specsavers“). Známá optika tím naznačuje, že s brýlemi si ušetříte řadu starostí a evidentně i zbytečné nervy.

Stejné upozornění uvidí návštěvníci letiště v Sydney i poté, co sjedou z eskalátorů.

Podobný kanadský žertík v australském provedení čeká i na řidiče na tahu z letiště Melbourne a matoucí uvítání je přítomno ještě na několika dalších letištích po celé zemi.

Tato poněkud zlomyslná kampaň z dílny TBWA\Melbourne nemá výrazně negativní vliv na značku i díky tomu, že jde o další z dlouhé řady kampaní kreativně podtrhující důležitost dobrého zraku. Ředitel marketingového plánování společnosti Specsavers, Shaun Briggs k tomu v tiskové zprávě uvedl:

„Stejně jako všechny kampaně 'Should've' je i tato kampaň snadno pochopitelná a jejím jádrem je vážné poselství, že při zhoršeném zraku se snadno dopustíte chyby, což je dobrá připomínka Australanům všech věkových kategorií, aby se starali o zdraví svých očí v době, kdy se blíží rušné období školních a letních prázdninových cest."

Tato sérii billboardů byla zároveň vztyčena v době vysílání spotu Specsavers odehrávajícím se na letišti.

Jejím režisérem byl Declan Lowney, mimo jiné také režisér kultovního seriálu Ted Lasso. „Společnosti Specsavers se podařilo dosáhnout vzácného úspěchu a vytvořit vlastní osobitou značku humoru. Jejich práce má svůj vlastní komediální hlas, takže mým úkolem bylo vytěžit ze scénáře to nejlepší a maximalizovat smích (diváků). A vyprávění příběhu čistě pomocí obrazů — spolu s humorem a vtipem — bylo přesně podle mých představ," uvedl Lowney.

Z našeho pohledu je téměř minutové čekání na pointu poněkud dlouhé, ale právě v tom je síla celé řady kampaní s podobným motivem. Ne tolik lidí se naštve u vašeho zavádějícího billboardu a diváci jsou ochotnější čekat na fór ve videoreklamě, protože tuší, že přijde. 

 

Kam dál?

Specsavers v marketingu válí, a to dokonce, i když nejde o brýle. Geniální kampaň vzala hit Never Gonna Give You Up z mládí dnešních padesátníků a využila jeho zpackanou verzi jako reklamu v rádiu. Záhy upozornila posluchače, že jestli jim to přišlo normální, měli by jít na vyšetření sluchu. Přečtěte si o tom více v článku: 

Hvězda 80. let přezpívala svůj hit s nesmyslným textem. Kampaň s Grand Prix za PR z Cannes Lions zdůraznila nutnost vyšetření sluchu

Štítky dokumentu: Kreativní inspirace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: