Zákaz TikToku v EU není vyloučen, říká předsedkyně Evropské komise

2. 5. 2024 | Petr Michl
Komise šlape TikToku na paty. Ursula von der Leyen dokonce uvedla, že nemůže vyloučit ani jeho úplný zákaz. V TikToku se asi začínají bát. Minulý týden raději vypnuli po výzvě Komise návykový mechanismus odměňující sledování videí.


Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Zdroj: stock photos on Shutterstock

Společnosti ByteDance běží v USA čerstvě 9měsíční lhůta na to, aby se majetkově rozvázala s TikTokem. Faktická realizace tohoto kroku bude komplikovaná, přesto jde o dosavadní vyvrcholení snah o ban o čínské sociální sítě, o kterém mluvil už před 4 lety tehdejší prezident USA Donald Trump. „Nejvyšší trest“ ovšem může hrozit TikToku i na evropském trhu.

Předsedkyně Komise Ursula von der Leyen uvedla v pondělí večer během debaty v Maastrichu, že podobné opatření jako v USA připadá v úvahu v celé EU. Není to vyloučeno (Komise byla) vůbec první institucí na světě, která zakázala TikTok na našich firemních telefonech,“ deklarovala.

Mezi málo zmiňované důvody restrikce v USA patří „prosté“ odvetné opatření. Čína dlouhodobě zakazuje či omezuje fungování amerických digitálních subjektů, Facebooku, Instagramu nebo vyhledávače Google. Proč tedy na svém území trpět aplikaci z Číny, kterou používá 170 milionů obyvatel? Jako ty nejčastější argumenty znělo nicméně to, že uživatelská data jsou v ohrožení a mohou se jednoduše ocitnout u čínské vlády, která má údajně do každé aplikace své provenience tzv. zadní vrátka.  „... Povolit aplikaci, aby nadále působila v USA, by bylo stejné, jako kdybychom za studené války dovolili SSSR koupit New York Times, Washington Post a hlavní televizní stanice. Žádná země, která má byť jen minimální zájem o vlastní bezpečnost, by něco takového nedovolila, a proto je načase zakázat TikTok a všechny ostatní aplikace ovládané ČKS, než bude pozdě." vyjadřoval se například loni republikánský předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro Čínu, Mike Gallagher.

Evropská unie nemá globální giganty z řad sociálních médií, které by Čína na svém území utlačovala. Disponuje ovšem nejtvrdší legislativou zaměřenou na ochranu uživatelů v digitálním prostoru. Komise s TikTokem už vede několik vyšetřování v souvislosti s porušením Zákona o digitálních službách (EU Digital Services Act, DSA). loni dostal TikTok od EU pokutu ve výši (v přepočtu) 8,5 miliardy korun za porušování zákonů při zpracování osobních údajů dětí. Letos v únoru zahájila Komise formální vyšetřování ochrany dětských uživatelů a algoritmů stimulující závislostní chování na této sociální síti.

 

TikTok se přitom EU bojí. Právě ve snaze ji vyhovět vypnul možnost personalizace reklam u uživatelů do věku 18 let. A naposledy minulý týden na území EU vypnul mechanismy odměňující sledování videí například dárkovými vouchery. Stalo se tak v reakci na výzvu evropského komisaře pro vnitřní obchod, Thierryho Bretona, říkající, aby TikTok do 48 hodin dokázal, že daný mechanismus není návykový. Sám si přitom položil řečnickou otázku, zdali je Tiktok Lite stejně návykový a toxický jako cigarety lite.  

TikToku spadá dle DSA mezi tzv. velké online platformy, na které jsou kladeny větší nároky a požadavky — například z hlediska reportování o správě uživatelských dat. Hrozí jim ale za porušení DSA pokuta až 6 % z ročního globálního obratu. A to rozhodně nejsou zanedbatelné peníze. Tzv. zavřít krám v zemích EU by se ale ve dlouhodobějším výhledu prodražilo TikToku ještě více.

Zdroje: Politico, Brussel Times, Guardian

 

Tip redakce


Zdroj: Stock photos Shutterstock

EU zahájila formální vyšetřování TikToku. Bude zkoumat ochranu dětských uživatelů i algoritmy stimulující závislostní chování

Štítky dokumentu: Legislativa TikTok

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: