I muži mohou být obětí domácího násilí, upozorňuje virální video

26. 5. 2014 | Irena Šovčíková
40 % obětí domácího násilí jsou muži. Přesto máme potřebu chránit pouze ženy. Upozorňuje na to britský virál.

Když muž ubližuje ženě, vyvolává to v nás bouřlivé reakce a potřebu zasáhnout. Ale co když je obětí muž? To vlastně ani nevnímáme. Přitom 40 % obětí domácího násilí jsou právě muži. Na to upozorňuje krátké virální video organizace ManKind Initiative.

Ženy jsou brány jako slabší pohlaví, jako ty, které potřebují ochránit. Málokomu pojem domácí násilí evokuje obrázek týraného muže. Máme pak pocit, že muži nemohou být obětí a že nepotřebují podporu. To se cestou virálního videa a kampaně #ViolenceisViolence snaží změnit britská organizace ManKind Initiative. Podle ní by totiž domácí násilí nemělo být rozdělováno pohlaví a všem obětem by se mělo dostat stejné podpory i pomoci.

Video totiž skrytými kamerami zaznamenává mladý pár na procházce Londýnem. Muž začne ženu nejprve verbálně, později i fyzicky napadat. To automaticky vyvolává v přihlížejících pobouřenou reakci, někteří se dokonce zapojí a konflikt mezi mladým párem zastaví. Všichni samozřejmě vyjádří  svou podporu a ujišťují se, že je žena v pořádku. Později se situace opakuje, jen s obrácenými rolemi. Agresorem je v tomto případě právě žena, obětí její partner. A reakce okolí? Nulová. Všichni jen tiše přihlížejí, některým tato situace dokonce připadá vtipná. Princip násilí a týrání je přitom stejný, ať už je obětí kdokoliv.

Krátké video, které cestou sociálního experimentu ukazuje problém domácího násilí na mužích a našeho odlišného vnímání, získalo během několika dní přes milion zhlédnutí.
Využití sociálního experimentu je v poslední době minimálně v rámci neziskových organizací velmi oblíbené. Na podobném principu, tedy diametrálně jiných reakcí v zdálnivě rozdílných situacích, stavěla i kampaň Fuck The Poor. Když muž na ulici rozdával letáky v ceduli Fuck The Poor, lidé se pobuřovali a hanili ho. V momentě, kdy nápis na zádech změnil na Help The Poor, všem bylo jeho konání jedno. Více v článku Sociální experiment : Fuck The Poor.

I norská organizace SOS MayDay si uvědomila paradox některých našich voleb. V jejich experimentu totiž lidé bez váhání nabídli svou bundu malému Johannesovi, který mrznul na zastávce. Stejně jako on ale potřebovali zimní oblečení i děti ve válkou postížené Sýrii.



Více o virálním experimentu si přečtěte v článku Virál proti umrznutí: Když pomůžete dítěti na zastávce ve vašem městě, proč ne těm v Sýrii?

Zdroj: Inquisitr.com


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: