První odpadkový stát na světě? The Trash Island má svou vlastní vlajku i měnu
Ostrov plastového odpadu o velikosti Francie, který se plaví severním Pacifikem, patří mezi významné globální kauzy 21. století. Přesto před ním americká vláda až dosud zavírala oči. Proto se skupinka aktivistů rozhodla vytvořit z této obří odpadkové masy stát The Trash Island a zaslat žádost o jeho uznání přímo do OSN. Pokud by byl tento nový stát uznán, členské země by problém řešit zkrátka musely.
Velká tichomořská odpadková skvrna (The Great Pacific Garbage Patch), která byla objevena Charlesem J. Moorem v roce 1997, se skládá ze dvou obřích mas plastového smetí mezi USA a Japonskem. Shlukuje se v ní na 140 miliónů tun odpadu a každým rokem přibývá dalších zhruba 8 milionů. Skvrna má kromě znečištění vody za následek také hromadné vymírání mořských živočichů.
Michael Hughes a Dilatando Almeida se rozhodli bojovat proti „odpadkové slepotě” hlav států a zaslali OSN svůj návrh o uznání The Trash Island, podepsaný svými partnery - neziskovou organizací The Plastic Oceans Foundation a společností LADBible.
A že vzali svou snahu o záchranu Pacifiku od odpadků vážně, ukazuje propracovanost celé kampaně. The Trash Island má jako každý jiný stát svou vlastní vlajku, která sestává z bílé oblohy, modré vody a zelené plastové lahve. Pyšní se také oficiální měnou zvanou Debris (anglicky odpad) o nominální hodnotě 20, 50 a 100. Místo podobizen známých osobností bankovky zobrazují obrázky volně žijících mořských živočichů (tuleni, želvy, apod.), kteří jsou tyranizováni odpadky.
Nechybí ani poštovní známky s podobným motivem a občané státu se mohou prokázat pasem s originálními razítky. Grafiku pro celou kampaň vypracoval Mario Kerkstra.
Do boje za uznání odpadkového státu se můžete zapojit i vy podepsáním petice na stránkách Change.org. Máte tak možnost stát se občany The Trash Island a pomoci splnit jeden ze 4 požadavků na uznání nového státu – obyvatelstvo (těmi zbývajícími jsou definované území, vláda a schopnost komunikovat s dalšími státy).
V rámci kampaně vzniklo také několik videí. V jednom z nich je divákovi představen první právoplatný občan státu Al Gore, bývalý kandidát na prezidenta USA a dlouholetý ochránce životního prostředí. Ten zde navrhuje řešení pro boj s plastovým odpadem. Do projektu se zapojil také investigativní novinář a dokumentarista Ross Kemp.
Michael Hughes a Dilatando Almeida sází na to, že pokud bude The Trash Island skutečně uznán, budou ostatní členské země povinné ostrov vyčistit. Podle svých slov splnili všechna kritéria pro založení nového státu uvedená v Úmluvě o právech a povinnostech států z roku 1933. „Udělali jsme vše, co bylo uvedeno v Úmluvě a také vše, co bylo v našich silách. Jestli naši žádost schválí, to ukáže až čas,” uvedli. Dodali, že rozhodující je také podpora fanoušků. Oba doufají, že jejich petice získá milion podpisů.
K tomu jim má pomoci také propagace v rámci sociálních médií. LADBible šíří novinky o kampani mezi svých 53 milionů sledujících. Celá kampaň cílí zejména na mladou generaci, které se problém s plastovým odpadem týká nejvíce. Podle vědců bude totiž do roku 2050 plastový odpad převažovat nad počtem ryb v našich oceánech. A to je opravdu stav, kterého se nikdo z nás dočkat nechce. Není proto divu, že k dnešnímu dni petici podepsalo 76 487 lidí. A další budou jistě přibývat.
Zdroje: adweek.com, creativereview.co.uk