Silné video využívá deepfake technologii. Deutsche Telekom s ním varuje před sdílením fotek a videí s dětmi
Sdílet na sociálních sítích své děti, nebo se raději vyvarovat jejich otisku v digitálním prostoru do té doby, než si o něm rozhodnou sami? Společnost Deutsche Telekom se přiklání k druhé možnosti a pro svůj postoj vytvořila velmi přesvědčivý spot, ve kterém využila technologii deepfake.
Ve videu vidíme, jak z plátna kina promlouvá k rodičům mezi diváky jejich 9letá dcera Ella. V průběhu svého monologu se před jejich očima přemění z dítěte v dospělou dívku a vysvětlí, co vše mohou lidé s nekalými úmysly provést s fotografiemi a videi dětí na internetu.
Nadměrné sdílení života dětí na internetu — tzv. sharenting — může mít i vážné negativní důsledky. Jde o kyberšikanu, krádeže identity spojené třeba s falešným voláním o pomoc a ve výčtu hrůz nechybí ani dětská pornografie. Koncept videa jako jakéhosi nacvičeného pseudo sociálního experimentu je o to silnější, protože vidíte reakce rodičů (jistě herců, pozn. red.) a jejich prozření. Je to emočně silné a produkčně mistrné.
Přes zmíněné klady je ale video také poněkud zavádějící. Když nedáte na sociální média fotografii dítěte v 9 letech, dá si ji tam samo ve 13. Přinejlepším tak získáte proti většině zmíněných nebezpečí odklad, neřešíte je. Například deepfake technologie tu je na velmi slušné úrovni už více než 4 roky, ale krádeže identity nejsou rozhodně běžné. To se ovšem nedá říct o kyberšikaně nebo kvetoucím sexuálním predátorství, které pomohlo velice dobře nasvítit v Česku O2 sponzoringem dokumentu Víta Klusáka, V Síti.
Tím nechceme nicméně tuto aktivitu Deutsche Telekom odsuzovat, jen upozornit na to, že existují i mnohem závažnější a častější online nebezpečí pro děti. Zároveň je ale fér dodat, že i Deutsche Telekom pojímá edukaci publika v této oblasti více ze široka.
„Chceme zabránit tomu, aby se děti staly obětí kyberkriminality bez vlastního přičinění," uvedla v tiskové zprávě Marike Mehlmann-Tripp, která ve společnosti Telekom vede sociální angažovanost a odpovědnost skupiny. „Aby se všichni lidé mohli zapojit do digitálního světa, je nezbytné, aby se v něm mohli pohybovat bezpečně, samostatně a s jistotou. Mediální kompetence jsou nedílnou součástí digitální participace. Proto se snažíme podporovat digitální dovednosti prostřednictvím mnoha iniciativ."
Mezi ně patří iniciativy Teachtoday a Německo bezpečně na síti, která je spojená i s možností pořídit si tzv. „digitální řidičský průkaz" zaručující dovednosti v oblasti digitální bezpečnosti. Přímo pro dětské publikum pak vydává telco společnost magazín Scroller.
Více informací o tom, co dělá, se dozvíte na speciální podstránce Share with Care.
Kam dál?
Co stojí za úspěchem dokumentu V síti? Mimo tématu i skvělá marketingová strategie.