V Cannes frčí recyklace staré technologie

20. 6. 2013 | BeDa
Učebnice v esemeskách, telefonní příběhy z New Yorku v 90. letech i pohřební kampaň - to jsou držitelé ocenění z Cannes Lions.

Učebnice v esemeskách, telefonní příběhy z New Yorku v 90. letech i pohřební kampaň - to jsou držitelé ocenění z Cannes Lions.

Grand Prix v kategorii Mobile si z letošního festivalu reklamy v Cannes odváží filipínská kampaň TXTBKS. O co jde?

Jedním z cílů je snaha ulehčit dětem od těžkých učebnic, které s sebou musí nosit každý den do školy. V chudých zemích nejsou moderní technologie v podobě čteček a tabletů příliš rozšířené. Například obyvatelé Filipín si je nemohou dovolit, natož aby je pořizovali dětem jako pomůcku při školní výuce. Děti si tak nošením těžkých učebnic do školy ničí zdraví. Investice do tabletů by se pěkně prodražila, takže padla volba na technologii, která již v zemi je. Běžný analogový mobilní telefon totiž vlastní skoro každý obyvatel Filipín.

Ve spolupráci s vydavateli učebnic vytvořila největší filipínská telefonní společnost Smart  učebnice ve formě řady textových zpráv se 160 znaky. Takto upravené učebnice nahráli na přebytečné neaktivní SIM karty a rozdali je dětem ve školách.

Ze starých mobilů se tak staly vcelku primitivní čtečky. Ty ale dětem o polovinu odlehčily školní brašny, účast ve škole se zvedla na 95 %, když se zrovna nepsala písemka. Kampaň TXTBKS měla takový úspěch, že i nadále pokračuje a vznikají neustále další sms učebnice.

Podobná snaha využit starší technologii oslovila porotu také v případě kampaně Recalling 1993 reklamní agentury Droga5 pro New Museum a jeho výstavu NYC 1993: EXPERIMENTAL JET SET, TRASH AND NO STAR. Pro propagaci použila agentura jeden z nejikoničtějších pozůstatků 90. let - telefonní automaty. Přes 5000 telefonů po celém Manhattanu se stalo reklamou a připomínkou toho, jaký byl New York před dvaceti lety. Když z telefonu lidé zavolali na specifické číslo, mohli si vyslechnout příběh jednoho ze sta známých, ale i neznámých obyvatel New Yorku. Každý příběh se vztahoval ke konkrétnímu místu. Někde se tak vyprávělo o krysách velikosti koček, jinde zase o otevírání restaurace.

Návštěvnost se zvedla o třetinu a jen v rámci earned (neplacených) impresí se dostala na číslo 165 milionů během prvních dvou týdnů kampaně. Z Cannes si tento počin odváží bronzovoého lva v kategorii Promo & Activation.

Další kategorie, kde se již ví o vítězích, jsou Innovation Lions, Media Lions a Outdoor Lions. Grand Prix u poslední jmenované ceny si odnesla společnost Ogilvy a IBM za svoji lavičku, přístřešek a rampu v rámci kampaně Smarter Ideas for Smarter Cities.

Agentura Ogilvy udělala zářez i v kategorii Media. Tentokrát pobočka z Amsterdamu, která se podílela na kampani pohřební pojišťovací společnosti Dela ‘Why Wait Until It Is Too Late’.



Lidé byli přes reklamy motivováni k tomu, aby řekli svým blízkým, co pro ně znamenají. Součástí této emotivní kampaně byla i reklama v tisku, kde bylo na prázdném listu vytištěno jediné slovo: Dear (Milý). Tento vzkaz pak lidé dokončili a předali svým blízkým přímo, ale i přes sociální sítě nebo citylighty.


Společnost Dela se díky kampani dostala mezí 10 nejznámějších značek v Holandsku a počet fanoušků na Facebooku jí vzrostl téměřo 100 %.

V oblasti Inovace se prosadil Cinder, open sourceový softwarový nástroj, který se hojně používá pro mobilní aplikace, vizualizaci hudby, ale i jako spořič obrazovky.


Zdroje: www.canneslions.com, www.creativity-online.com


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: