Google zveřejnil stránku s volebními trendy ve vyhledávání. Češi hledají hlavně Babiše a Piráty
Společnost Google spustila v České republice dočasně stránku s volebními trendy, která bude k dispozici do začátku října. Stránka v reálném čase ukazuje, jak lidé na Googlu vyhledávají politické strany, jejich lídry a další výrazy, které s říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny souvisejí. Nejvyhledávanějším z politických šéfů je aktuálně předseda ANO Andrej Babiš, z politických subjektů pak vedou Piráti.
Stránka, která čerpá aktuální data z Vyhledávání Google v České republice, ukazuje v přehledných grafech a animacích, o koho je právě na internetu největší zájem. Návštěvníci stránky tak mohou zjistit, jak se mění zájem o volby jako takové, který politik či strana měli v uplynulém týdnu největší podíl na vyhledávání, jaké strany trendují v jednotlivých krajích či jaké informace lidé v souvislosti s volbami nejvíce vyhledávají. Stránka je dostupná na adrese goo.gle/VolebniTrendy
„Trendům ve vyhledávání se někdy říká duch doby, protože ilustrují, co právě hýbe společností. Logicky se v nich tak projevují i blížící se volby. Lidé si například zjišťují, kdy se volby konají nebo kdo v nich kandiduje. Data z vyhledávání na internetu ale určitě nelze zaměňovat za data z tradičních volebních průzkumů,“ upozorňuje tisková mluvčí společnosti Alžběta Houzarová.
Zdaleka největší, a to 70procentní, podíl na vyhledávání za uplynulý týden má v současnosti premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, 13% podíl pak náleží šéfovi Pirátů Ivanu Bartošovi, na třetím místě s 11% podílem je předseda SPD Tomio Okamura.
Z politických stran jsou ve vyhledávání momentálně nejpopulárnější Piráti, kteří vedou ve všech regionech kromě Pardubického, Královéhradeckého a Karlovarského kraje, kde je největší zájem o SPD.
V následujícím interaktivním grafu pak můžete pozorovat dlouhodobé vedení Pirátů v „závodu“ o nejvíce vyhledávané strany a silný finiš SPD.
Data ukazují, že o volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR projevují největší zájem Pražané, lidé se nejčastěji ptají na to, kdy se mají uskutečnit, kdo by je vyhrál či jak volit mimo své trvalé bydliště.
Další data najdete na goo.gle/VolebniTrendy.